کدام کالا هرگز برای ایران تحریم نشد، حتی در اوج تحریمها؟
جمعه 30 شهریور 1397

گزارش؛

کدام کالا هرگز برای ایران تحریم نشد، حتی در اوج تحریمها؟

کدام کالا هرگز برای ایران تحریم نشد، حتی در اوج تحریمها؟
کد خبر: 266802/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/07/22 ساعت: 1:32 AM


فارغ از سیاست های پشت پرده کشورهای صادر کننده میتوان یکی از دلایل ارزان بودن این محصول در کشورمان را عدم افزایش مالیات دانست؛ بر اساس ماده هشتم قانون جامع کنترل دخانیات مصوب 1385 مجلس شوراى اسلامى هر سال مالیات دخانیات باید 10 درصد افزایش یابد که متاسفانه این افزایش تاکنون محقق نشده است.به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین، همانطور که بسیاری از شما حدس زدید، سیگار هرگز در هیچ دوره ای حتی در اوج تحریمها برای ایران تحریم نشد و واردات آن حتی از آمریکا با هر سلیقه و مذاقی آزاد بود! درست در موقعی که غرب سرسختانه جلوی واردات دارو، تکنولوژی و مواد غذایی و.. ایستاده بود.

کدام کالا هرگز برای ایران تحریم نشد، حتی در اوج تحریمها؟

از سوی دیگر،  ایران در بین ۱۸۱ کشور دنیا، ارزان‌ترین قیمت فروش سیگار را دارد؛ قیمت دخانیات در ایران ۲۰ درصد کشورهای تولید کننده اصلی است.  یعنی قیمت دخانیات در کشورهای سازنده و صادر‌کننده آن، پنج برابر ایران است!! به طوریکه  کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس دخانیات را در کشور خود پنج برابر گران‌تر از ایران می‌فروشند! 

حال این سوال به ذهن میرسد که در شرایطی که هر روز شاهد افزایش قیمت اقلام #ضروری زندگی خود هستیم و سفره های مردم روز به روز کوچکتر میشود چگونه قیمت محصولی که سالانه جان میلیونها انسان را میگیرد افزایش نمی یابد؟!

فارغ از سیاست های پشت پرده کشورهای صادر کننده میتوان یکی از دلایل ارزان بودن این محصول در کشورمان را عدم افزایش مالیات دانست؛ بر اساس ماده هشتم قانون جامع کنترل دخانیات مصوب 1385 مجلس شوراى اسلامى هر سال مالیات دخانیات باید 10 درصد افزایش یابد که متاسفانه این افزایش تاکنون محقق نشده است.

این در حالیست که به گفته کارشناسان هر ۱۰ درصد افزایش مالیات بر دخانیات، پنج درصد از آمار مصرف سیگار کاهش می‌دهد.

چه کسانی واردکننده اصلی سیگار هستند و چه کسانی جلوی مالیات دخانیات ایستاده اند؟ میتوانید حدس بزنید؟!
انتهای پیام/1404

منبع خبر : جهان

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.