وزارتخانه‌ای که حتی یک خانه نساخت!
سه شبه 3 مهر 1397

مسکن اجتماعی؛ تنها چند برگ کاغذ!

وزارتخانه‌ای که حتی یک خانه نساخت!

وزارتخانه‌ای که حتی یک خانه نساخت!
کد خبر: 266774/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/07/20 ساعت: 5:01 PM


مسكن اجتماعي؛ نه معني مشخصي دارد و نه همتي براي اجرا. اين طرح را عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي در ابتداي دولت يازدهم بود كه مطرح كرد؛ درست زماني كه مي‌گفت طرح مسكن مهر «مزخرف» است، مدعي بود مسكن اجتماعي كه حالا به نوعي آن را پروژه «اختصاصي» خود مي‌خواند، كاستي‌هاي طرح مسكن مهر را ندارد.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، روزنامه اصلاح طلب اعتماد در صفحه اقتصادی شماره دیروز خود به موضوع مسکن و رویکردهای وزارت راه و شهرسازی و شخص وزیر پرداخته است.گزارش دیروز با عنوان «رونمايي از سياست‌هاي جديد رونق مسكن» با رویکردی دیگر گونه نسبت به گزارش هفته پیش همین روزنامه منتشر شد.

در گزارش دیروز آمده است: «وزير راه و شهرسازي» گفت: «بيشترين مداخله دولت مربوط به سال‌هاي ۸۴ تا ۹۳ است كه باعث شد در حدود ۲ ميليون واحد مسكوني جديد يعني حدود ۸ درصد موجودي مسكن كه رقم كلاني نيز هست به تعداد مسكن‌هاي كشور افزوده شود. اين در حالي است كه بيشترين شهرفروشي‌ها، افزايش قيمت زمين و همچنين قيمت مسكن را نيز در فاصله سال‌هاي ۸۴ تا ۹۲ شاهد بوديم. آخوندي ادامه داد: انتظار مي‌رفت كه با افزايش تعداد واحدهاي مسكوني در حد ۸ درصد موجودي كشور، تامين مسكن اقشار كم‌درآمد در سطح گسترده‌اي ايجاد شود، قيمت زمين و مسكن كاهش يابد در حالي كه در فاصله سال‌هاي ۸۴ تا ۹۲، قيمت زمين 8/6 برابر يعني ۷۶۰ درصد افزايش يافت كه افزايش محيرالعقولي است. وزير راه و شهرسازي گفت: در سال‌هاي ۹۲ تا ۹۵ يعني در دولت يازدهم، رشد قيمت زمين ۲ صدم درصد بود. قيمت مسكن در شهر تهران در سال‌هاي ۸۴ تا ۹۲، ۶ برابر يعني ۵۰۰ درصد افزايش داشت در حالي كه قيمت مسكن در سال‌هاي ۹۲ تا ۹۵، ١/١ برابر يعني ۱۰ درصد افزايش داشت.»

وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم به عنوان فشل‌ترین وزارتخانه در دولت قبل شناخته می‌شد. در طول چهار سال قبل همواره شخص وزیر، عباس آخوندی با الفاظی نظیر «مزخرف» مسکن مهر را خطاب قرار می‌داد؛ طرحی که تقریبا بیش از  یک میلیون و دویست هزار خانواده را به مسکن رساند. حالا عباس آخوندی که وزارتخانه‌اش در طول چهار سال حتی یک خانه هم نساخته باید هم به مسکن مهر بتازد.

مسکن اجتماعی؛ تنها چند برگ کاغذ!

معرفی کردن مسکن مهر به عنوان عامل گرانی در حالی است که شواهد و قرائن بسیار حاکی از آن است که برخی بانک‌های خصوصی در موضوع گران شدن مسکن نقش داشته‌اند.

اما نکته جالب توجه این است که هفته گذشته روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «قصه هزارويك‌شب طرح «اختصاصي» عباس آخوندي/ مسكن اجتماعي رويايي كه تعبير نشد» نوشته بود: «مسكن اجتماعي؛ نه معني مشخصي دارد و نه همتي براي اجرا. اين طرح را عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي در ابتداي دولت يازدهم بود كه مطرح كرد؛ درست زماني كه مي‌گفت طرح مسكن مهر «مزخرف» است، مدعي بود مسكن اجتماعي كه حالا به نوعي آن را پروژه «اختصاصي» خود مي‌خواند، كاستي‌هاي طرح مسكن مهر را ندارد. مي‌گفت طرح كاملي است كه اگر اجرايي شود، مشكل مسكن در كشور ريشه‌كن مي‌شود. اما جز يك طرح پژوهشي و چند سخنراني كه خود او انجام داد، مسكن اجتماعي همواره در ‌هاله‌اي از ابهام ماند.»
انتهای پیام/1404

منبع خبر : جهان

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.