خانواده‌ها رابطه عاطفی خود را با سالمند حفظ کنند
پنج شنبه 28 تیر 1397

مدیر مرکز سالمندان فاطمه زهرا(س) قزوین:

خانواده‌ها رابطه عاطفی خود را با سالمند حفظ کنند/ احساس شادابی در سالمندان جامعه باید تقویت شود

خانواده‌ها رابطه عاطفی خود را با سالمند حفظ کنند/ احساس شادابی در سالمندان جامعه باید تقویت شود
کد خبر: 266646/ کدخبرنگار : 64/ تاریخ انتشار: 1396/07/17 ساعت: 10:32 AM


مدیر مرکز سالمندان فاطمه زهرا(س) قزوین بیان کرد: ما از خانواده‌ها انتظار داریم که رابطه عاطفی خود را با سالمند حفظ کنند و با وجود محبت‌ و رسیدگی در مرکز توسط پرسنل باز هم این عاطفه کمرنگ است زیرا هر سالمندی این محبت را از خانواده خود می‌خواهد.علیرضا افتخاری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین بیان کرد: مرکز سالمندان فاطمه زهرا(س) از سال ۱۳۷۹ تاسیس شد و در دو بخش شبانه روزی و ویزیت در منزل فعالیت می‌کند.

وی افزود: بخش شبانه روزی این مرکز ۴۰ نفر ظرفیت دارد که هم اکنون ۳۵ سالمند در این بخش حضور دارند و بخش ویزیت در منزل دارای ۵۰ نفر ظرفیت است که به سالمندان در منزل خدمات ارائه می‌دهند.

مدیر مرکز سالمندان فاطمه زهرا(س) ابراز کرد: در بخش شبانه روزی سالمندان از طیف‌های مختلفی حضور دارند اعم از مستقل، نیمه مستقل و وابسته که سالمندان مستقل عمده فعالیت‌هایشان به عهده خودشان است و نیمه مستقل بخشی از فعالیت‌ها را می‌توانند انجام دهند.

وی اضافه کرد: سالمندان وابسته تقریبا توان انجام هیچگونه فعالیتی را به صورت مستقل ندارند و نیازمند حمایت پرسنل مرکز هستند.

این مسئول با اشاره به خدمات مرکز فاطمه زهرا(س) اعلام کرد: خدماتی که در این مرکز ارائه می‌شود شامل پزشکی، پرستاری، توان بخشی، فیزیوتراپی، کار درمانی و مشاور تغذیه که به صورت برنامه ریزی شده به سالمندان ارائه می‌شود.

وی اظهار کرد: سالمندانی که در مرکز فاطمه زهرا(س) حضور دارند دارای مشکلاتی از جمله جسمی، ذهنی یا تلفیقی از هر دو هستند و باتوجه به مشکلاتی که دارند خدماتی متناسب با شرایط آن‌ها در این مرکز به سالمندان ارائه می‌شود.

افتخاری با اشاره به یکی از اهداف مرکز فاطمه زهرا (س) گفت: احساس زنده بودن و زندگی کردن در وجود سالمندان از طریق استفاده از توانمندی آن‌ها به نحو مطلوب از اهداف اصلی این مرکز است.

وی عنوان کرد: در مرکز فاطمه زهرا(س) آموزش‌های هنری برای سالمندان در نظر گرفته شده است که فعالیت‌های هنری علاوه بر آرامش روانی، مغز آن‌ها را فعال می‌کند ‌‌‌و از نظر جسمی نوعی کار درمانی محسوب می‌شود که افراد بتوانند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند.

مدیر مرکز سالمندان فاطمه زهرا(س) در ادامه افزود: در مرکز علاوه بر فعالیت‌های هنری برنامه‌های تفریحی خارج از مرکز و برگزاری جشن‌ها به مناسبت اعیاد مختلف در نظر گرفته شده است.

این مسئول با اشاره به نوع دیدگاه مردم نسبت به سپردن والدین خود به خانه سالمندان اعلام کرد: متاسفانه مردم به دلیل عدم آگاهی از مشکلات سالمندان در منزل، دیدگاه خوبی نسبت به خانواده‌هایی که والدین خود را به خانه سالمندان می‌سپارند؛ ندارند.

وی ادامه داد: از مسئولان فرهنگی خواهشمندیم در این زمینه‌ها فرهنگ سازی کنند؛ من معتقدم که نباید در منزل برای سالمندان قفس طلایی ایجاد کرد و آنها باید احساس آرامش و آزادی داشته باشند.

این روانشناس بیان کرد: با توجه به مشکلاتی که سالمندان با آن‌ها درگیر هستند بسیاری از خانواده‌ها امکان ارائه بسیاری از خدمات را به سالمندان ندارند و این امر باعت ایجاد مشکل برای سالمند و خانواده می‌شود‌.

وی با اشاره به اینکه آسایش سالمند و آرامش خانواده شعار مرکز فاطمه زهرا(س) است؛ اذعان کرد: ما معتقدیم که خانه سالمندان باید مکانی باشد که خدماتی را که ارائه می‌دهد باعث آسایش سالمند و آرامش روحی خانواده شود.

مدیر مرکز سالمندان فاطمه زهرا(س) در ادامه گفت: زمانی که سالمندی که در یک مرکز، که خدمات توانبخشی ارائه می‌شود؛ حضور پیدا می‌کند مشکلاتش کاهش پیدا کرده و خانواده نیز احساس آرامش می‌کند که والدین آن‌ها توانسته شرایط مطلوبی را بدست آورد.

وی اظهار کرد: خدماتی که در مرکز فاطمه زهرا(س) ارائه می‌شود بسیار فراتر از چیزی است که در منزل به یک سالمند ارائه می‌شود؛ اما تنها تفاوت آن عاطفه و علاقه ای است که سالمند به خانواده خود دارد اگرچه پرسنل ما بسیار با محبت برخورد می‌کنند.

افتخاری در ادامه افزود: ما از خانواده‌ها انتظار داریم که رابطه عاطفی خود را با سالمند حفظ کنند و با وجود محبت‌ و رسیدگی در مرکز توسط پرسنل باز هم این عاطفه کمرنگ است زیرا هر سالمندی این محبت را از خانواده خود می‌خواهد.

وی با اشاره به مشکلات مرکز سالمندان خاطر نشان کرد: خدماتی که در این مرکز ارائه می‌شود مطلوب نسبی است و امکان بهتر ارائه شدن آن نیز وجود دارد. برای مثال می‌توانیم فضایی بزرگ‌تر با امکانات رفاهی بیشتری داشته باشیم اما همه این خدمات نیازمند سرمایه است.

این روانشناس ادامه داد: دولت اعم از استانداری و دیگر ارگان‌ها می‌توانند این سرمایه را به صورت زمین، ساختمان و یا حتی وام در اختیار ما قرار دهند تا ما بتوانیم خدمات مطلوب‌تری را به سالمندان و خانواده آن‌ها ارائه دهیم.

مدیر مرکز فاطمه زهرا (س) در پایان بیان کرد: ما از کسانی که توانایی حمایت‌هایی همچون خدمات پزشکی و مالی را از این مرکز دارند استقبال خواهیم کرد؛ زیرا ارائه خدمات هرچه بهتر به سالمندان از اهداف اصلی این مرکز است.
انتهای پیام/3008با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.