نقش اسرائیل در تجزیه عراق
جمعه 23 آذر 1397

رضاسراج نوشت:

نقش اسرائیل در تجزیه عراق

نقش اسرائیل در تجزیه عراق
کد خبر: 266034/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/07/03 ساعت: 11:07 AM


بالکانیزاسیون، تجزیه یک کشور چند قومی یا چند ملیتی به چند کشور کوچک‌تر است که از لحاظ قومیتی همگن هستند. این واژه در زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی در منطقه بالکان رایج شد.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، رضا سراج در کانال تلگرامی خود نوشت: موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل در سال 2014 طی سفری به آمریکا و حضور در یک برنامه رادیویی از ادامه روند « بالکانیزاسیون » خاورمیانه خبر داد و گفت: «مرزهای خاورمیانه مسلما تغییر خواهد کرد.»

بالکانیزاسیون، تجزیه یک کشور چند قومی یا چند ملیتی به چند کشور کوچک‌تر است که از لحاظ قومیتی همگن هستند. این واژه در زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی در منطقه بالکان رایج شد.

در طرح اسرائیل برای تجزیه و بالکانیزه نمودن منطقه، سوریه، عراق، ترکیه، مصر و ایران، کشورهای هدف هستند. در فاز اول این طرح می‌بایست عراق به سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تجزیه گردد.

همچنین سوریه نیز به سه واحد شمالی، جنوبی و یک واحد شرقی تقسیم شود. در بالکانیزه کردن منطقه، ترکیه نیز باید به سه بخش اروپایی، کردی و آسیایی تقسیم گردد.

هدف از تجزیه و بالکانیزه کردن منطقه، تضمین امنیت و بقاء اسرائیل است. بدین ترتیب که کشورهای بزرگ پس از تجزیه و تغییر مرزهایشان، دچار درگیری‌های نظامی شده و با مستهلک شدن توان نظامی و اقتصادی آنان، اسرائیل به قدرت برتر و گالیور منطقه تبدیل می‌گردد.انتهای پیام/1404منبع خبر : مشرق

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.