اسم طوفان‌ ها چطور انتخاب می‌شود؟
شنبه 30 تیر 1397

رابطه طوفان ها واسامی آن ها؛

اسم طوفان‌ ها چطور انتخاب می‌شود؟

اسم طوفان‌ ها چطور انتخاب می‌شود؟
کد خبر: 265591/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/06/20 ساعت: 2:33 PM


طی 100 سال اخیر برای طوفان‌ها اسم انتخاب شده، چون به ادعای سازمان جهانی هواشناسی به یاد آوردن اسامی نسبت به اعداد و عبارات فنی برای مردم ساده‌تر است.به گزارش سرویس اجتماعی  صبح قزوین، روزنامه «تلگراف» می‌نویسد وقتی طوفان‌ ها با نام در رسانه گزارش می‌شوند، میزان آمادگی افراد برای مواجهه با طوفان‌ افزایش می‌یابد.

اسم طوفان‌ ها چطور انتخاب می‌شود؟

پیشتر اسامی طوفان‌ ها اختیاری بود، مثلا وقتی طوفان‌ اقیانوس اطلس دکل قایقی به نام «آنتجه» را درهم‌ شکست، با نام تندباد آنتجه خوانده می‌شد. کم‌کم هواشناسان تصمیم گرفتند سیستم سازمان‌یافته‌تر و کارآمدتری را معرفی کنند و اسامی از فهرست الفبایی مرتب‌شده انتخاب شد. اولین طوفان‌ سال با الف شروع می‌شود و به همین صورت ادامه می‌یابد.  فهرست اصلی تنها اسامی «زنانه» داشت و کم‌کم از سال 1979، اسامی مردانه هم اضافه شدند؛ حالا هر ساله تناوب دارند. 6 فهرست به صورت چرخشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین فهرست 2016 مجددا در 2022 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فرق طوفان‌ های زنانه و مردانه چیست؟

طبق گزارش «سی‌ان‌ان» مطالعات نشان می‌دهد افراد بر اساس اینکه طوفان‌ نام زنانه یا مردانه داشته باشد به شیوه متفاوتی برای آن آماده می‌شوند.  تیمی از محققان در اقدامات آکادمی ملی علوم می‌گویند: «تندبادهایی با نام زنانه (در برابر تندبادهایی با نام مردانه) باعث مرگ بسیار بیشتری می‌شوند که ظاهرا به این دلیل است که مردم خطر کمتری را برای طوفان‌ های زنانه متصور می‌شوند و در نتیجه آمادگی کمتری دارند.»

به بیان دیگر، تندبادی با نام «پرسیلا» که نامی زنانه دارد، شاید به اندازه تندبادی با نام مردانه «برونو» که ترس بیشتری ایجاد کرده و مردم را ترغیب به فرار می‌کند، جدی گرفته نشود.

 

مردم طوفان‌ های زنانه را جدی نمی‌گیرند!

ادعای محققان مبنی‌بر نرخ مرگ‌ومیر تندبادهای آمریکا از سال 1950 تا 2012 است و همچنین آزمایش‌هایی روی طرز واکنش مردم به تندبادهای فرضی با نام مردانه و زنانه انجام داده‌اند. بعدا بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.  این مطالعات نشان می‌دهد تغییر نام یک تندباد شدید از چارلی به الویز توانست مگر و میر در اثر آن را تقریبا سه برابر کند. این مطالعه بیان کرد «در طوفان‌ های شدید که اقدام حفاظتی بیشترین پتانسیل برای نجات جان افراد را دارد، مردانگی- زنانگی نام تندباد میزان مرگ‌ومیر آن را پیش‌بینی می‌کند.»انتهای پیام/1404
منبع: روزنامه فرهیختگانبا کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.