خروج امریکا از برجام گمانه زنی است
چهار شنبه 27 تیر 1397

قاسمی در نشست خبری:

خروج امریکا از برجام گمانه زنی است/موضع ایران درباره تسلیحات هسته‌ای روشن است/موفقیت برجام منوط به اجرای تعهدات است

خروج امریکا از برجام گمانه زنی است/موضع ایران درباره تسلیحات هسته‌ای روشن است/موفقیت برجام منوط به اجرای تعهدات است
کد خبر: 265256/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/06/20 ساعت: 12:40 PM


سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: خروج آمریکا از برجام گمانه‌زنی بوده و در رسانه‌ها مطرح می‌شود،مضاف بر اینکه ساز و کارهای لازم در این زمینه اندیشیده شده است.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه، بیستم شهریور) با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد، با محکوم کردن جنایات میانمار و ابراز همدردی با توفان آمریکا و زلزله مکزیک درباره خروج احتمالی آمریکا از برجام درباره خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: خروج آمریکا از برجام گمانه‌زنی بوده و در رسانه‌ها مطرح می‌شود، در این زمینه باید صبر کرد و دید چه می‌شود؛ مضاف بر اینکه ساز و کارهای لازم در این زمینه اندیشیده شده است.

وی تأکید کرد: ادعای نشریه انگلیسی مبنی بر کمک ایران به کره شمالی در ساخت بمب هسته ای حرف بی‌ربطی است و قابل اعتنا نیست. در برخی رسانه ها ادعای زیادی مطرح می شود و پرداختن به آن درست نیست.

سخنگوی وزارت امورخارجه  با اشاره به همه پرسی اقلیم کردستان عراق و درخواست بارزانی از ایران گفت: ما علاقه‌مند هستیم که مذاکرات بین اربیل و بغداد ادامه یابد و به نتایج مثبتی برسد. مواضع ایران در خصوص عراق و حاکمیت این کشور و همه پرسی را اعلام کرده ایم. امیدواریم درایت مسئولان عراقی کمک کند که وضعیت پیچیده این منطقه بیش از این پیچیده نشود.

وی درباره ادعاهای عربستان علیه ایران، بیان داشت: ایران هراسی حربه نخ نما و از دور خارج شده است، بحث حضور ایران در منطقه به فرهنگ و تمدن اشاره دارد چرا که فرهنگ و تمدن اسیر حوزه جغرافیا نیست.

قاسمی با اشاره به بازی فوتبال ایران و سوریه و حواشی آن، تصریح کرد: با ارتباط موضوعات مطرح شده با سیاست‌های ایران در سوریه چندان موافق نیستم. شکایت از ایران درباره حجاب صحت ندارد و بحثی که سوریه دنبال می‌کند برای امتیازهای آتی خود است.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره اظهارات علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی درباره خروج آمریکا از برجام و ادامه آن گفت: برجام یک توافق دو جانبه نیست بلکه یک تفاهم چند جانبه است که با قطعنامه شورای امنیت مورد تایید سازمان ملل است. بقای برجام منوط به اجرای تعهدات همه طرفین است و در صورتیکه کشوری از اجرای تعهدات خود کوتاهی کند باید تاوان و بهای سنگین عدم اجرای تعهدات خود را پرداخت کند. ایران اغاز کننده نقض بوجام نخواهد بود البته در مقابل نقض برجام عکس العمل های لازم را خواهد داشت و آن را تحمل نخواهد کرد. بقا و موفقیت برجام منوط است به متعهد ماندن و اجرای دقیق تعهدات توسط تمامی کشورها و هر کدام از کشورها که نخواهند تعهدات خود را اجرا کنند حتما با تاوان خسارات جبران ناپذیر مواجه می‌شوند. برجام مکانیسم، ضوابط و موضوعیت خود را دارد و هر گونه اقدامی که مغایر با برجام باشد ما موضوع را در هیات عالی نظارت بر برجام پیگیری خواهیم کرد.

قاسمی درباره تعطیلی مدارس ایران در امارات گفت: این موضوع سیاسی نیست. یک موضوع نسبتا قدیمی‌تر است. دو سال است که برخی موضوعات فنی بین این مدارس با مقامات اماراتی وجود داشته اعم از ساختمان، مدیریت و کتاب‌های درسی با توجه به قوانین داخلی ابوظبی و شارجه و امیدوارم با توجه به مذاکراتی که وجود داشته طرفین ظرف چند ماه آینده تفاهم لازم را داشته باشند. مدرسه ابوظبی به کار خود ادامه می‌دهد.


انتهای پیام/1404منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.