کمک به ایتام، عامل برکت در زندگی می‌شود
شنبه 30 تیر 1397

حامی سادات در مصاحبه با صبح قزوین:

کمک به ایتام، عامل برکت در زندگی می‌شود/ سیّد بودن تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند

 کمک به ایتام، عامل برکت در زندگی می‌شود/ سیّد بودن  تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند
کد خبر: 265204/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1396/06/18 ساعت: 1:04 PM


حامی سادات در مصاحبه با صبح قزوین بیان کرد: حدود 10 سالی است که با طرح اکرام ایتام کمیته امداد آشنا شدم و در این مدت تلاش کردم تا در حد بضاعت، مساعدت‌هایی را به کودکان نیازمند و یتیمان داشته باشم.به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ در دین اسلام مسئله رسیدگی به مستضعفان و محرومان بسیار مورد تاکید قرار گرفته و در این میان ایتام بیش از سایر محرومان، مورد عطوفت و رحمت الهی قرار گرفته‌اند؛ به طوری که اکرام و نوازش یتیمان در قرآن کریم و در روایات و احادیث، بسیار سفارش شده است.

در این راستا کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز شرایطی را فراهم کرده تا افراد دارای توانایی مالی و علاقمند به اقدامات خیرخواهانه؛ با شرکت در طرح‌هایی همچون طرح اکرام ایتام و محسنین به کودکان نیازمند کمک کنند و آنها را مورد حمایت مالی خود قرار دهند.

تعداد کودکان تحت پوشش کمیته امداد استان قزوین در قالب طرح اکرام ایتام 1723 نفر و در طرح محسنین 2923 نفر است همچنین تعداد حامیان طرح اکرام ایتام 21212 نفر و حامیان طرح محسنین 6417 نفر می‌باشد؛که در این میان 450 حامی استان قزوین جزو سادات هستند که با چتر حمایتی خود توانسته‌اند 600 فرزند بدون سرپرست را در طرح اکرام ایتام و محسنین تحت پوشش مالی و معنوی خود قرار دهند.

به مناسبت عید غدیر با یکی از حامیان سادات استان قزوین مصاحبه‌ای انجام شده که در این بخش آمده است.
وی به دلیل تواضع و فروتنی حاضر به معرفی و ذکر مشخصات خود در این گفتگو نشد.

صبح قزوین: انگیزه اصلی شما برای ورود به اقدامات خیرخواهانه چه بود؟
انگیزه دینی، اسلامی و اعتقادی موجب ورود من به انجام کارهای خداپسندانه شد به ویژه آنکه امام علی(ع) نیز همواره به یتیم نوازی و کمک به فقرا تاکید داشتند، ما نیز باید با تاسی به امام خویش در این مسیر گام برداریم.

کمیته امداد امام خمینی(ره) این زمینه را فراهم کرده است؛ تا با سهولت و سرعت بیشتر، کمک‌های هرچند ناچیز ما بدون هیچ منتی به دست ایتام برسد، بدون اینکه آنها را ببینیم. این امر در کنار ایجاد آرامش درونی حامی، موجب رفع بخشی از دغدغه‌های مالی افراد نیازمند می‌شود که در نبودِ ولی و پدر خانواده، بدون شک با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

دستگیری از نیازمندان و فقرا، جزو آموزه‌های دینی ما مسلمانان است، خداوند نیز در قرآن فرموده با یتیم نوازی دین انسان کامل شده و نمازش مورد پذیرش درگاه الهی قرار می‌گیرد. همین موضوع لزوم مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و کمک به طبقه محروم جامعه را روشن می‌سازد.

صبح قزوین: چگونه با طرح اکرام ایتام کمیته امداد آشنا شدید؟
از طریق تبلیغات صدا و سیما و رسانه که خوشبختانه به مناسبت‌های مختلف به این موضوع پرداخته می‌شود؛ با طرح اکرام ایتام آشنا شدم.

ضمن اینکه در ستادی که در چهاراه نادری قزوین وجود دارد توسط کارشناسان حاضر در ستاد، توضیحاتی در خصوص طرح‌های کمک به نیازمندان در قالب طرح محسنین و ایتام ارائه شده و پرونده افراد نیازمند در اختیار فرد قرار می‌گیرد تا در صورت تمایل، کمک‌های خود را به صورت هدفمند به خانواده‌های نیازمند برسانند؛ که من نیز از طریق این ستاد با طرح‌های کمیته امداد آشنا شدم و اکنون چندین سال است که حامی چند تن از کودکان نیازمند هستم.

صبح قزوین: چند سال است که وارد عرصه نیکوکاری شدید؟
حدود 10 سالی است که با طرح اکرام ایتام کمیته امداد آشنا شدم و در این مدت تلاش کردم تا در حد بضاعت، مساعدت‌هایی را به کودکان نیازمند و یتیمان داشته باشم.

صبح قزوین: با توجه به اینکه شما صاحب فرزند هستید، پدر بودن تا چه اندازه در مشارکت شما برای کمک به ایتام تاثیر داشته است؟
فرد برخوردار از نعمتِ پدر و مادر تا حدودی می‌تواند درد و اندوه بی‌پدری را درک کند اما وقتی انسان، خود صاحبِ فرزند می‌شود بیش از هر زمان دیگر با مشکلات و سختی کودکان فاقد سرپرست چه از جنبه عاطفی و چه مسائل اجتماعی و مادی واقف می‌شود.

البته همه خوب می‌دانیم که هیچکس نمی‌تواند جای خالی پدر یا مادر را برای یک کودک جبران کند و یک حامی وقتی به لحاظ مباحث مالی از این کودکان حمایت می‌کند هرگز قادر نخواهد بود که نقش پدری را برای او ایفا کند.

البته این امکان وجود دارد که حامیان در صورت تمایل با هماهنگی کمیته امداد و تحت شرایطی خاص، با خانواده ایتام از نزدیک دیدار داشته و در مراسم‌هایی همچون تولد کودکان تحت پوشش، شرکت کرد تا با این کار علاوه بر کمکِ مالی، بخشی از کمبودهای عاطفی این کودکان را تامین کرد.

صبح قزوین: ورود به این عرصه چه آثار و برکاتی را در زندگی شخصی شما به همراه داشته است؟
مهم‌ترین هدفِ شرکت در فعالیت‌های خیرخواهانه، کسب رضای خداوند متعال است که اگر تحقق یابد؛ برای همه چیز کفایت می‌کند، ضمن اینکه در همه ادیان الهی به حمایت و دستگیری از نیازمندان و فقرا تاکید شده که این امر علاوه بر ایجاد آرامش درونی در فرد کمک کننده، موجب کاهش مشکلات و آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر در جامعه می‌شود.

معتقدم اگر هرکس متناسب با امکانات و توانایی خود در جهت رفع نیاز مادی و معنوی نیازمندان قدمی بردارد؛ علاوه بر داشتن جامعه ایده آل، همه افراد از زندگی بهتر و راحت‌تری برخوردار خواهند شد.

صبح قزوین: هم‌اکنون حامی چند کودک هستید؟
در مجموع در قالب طرح محسنین و ایتام، حامی 8 کودک هستم که یک نفر ساکن اقبالیه، یک نفر البرز و مابقی از قزوین هستند. کمک مالی، ماهانه از حقوقم کسر و به حساب کودکان تحت حمایت، واریز می‌شود؛ این شیوه کمک، مزایای فراوانی دارد که از جمله آن می‌توان به حفظ کرامت انسانی فرد نیازمند اشاره کرد.

صبح قزوین: آیا دیگران را نیز به مشارکت در امور خیرخواهانه تشویق می‌کنید؟
به نظر من کمک به محرومان یک تکلیف است زیرا خداوند در قرآن بیش از هر احکام دینی دیگر به حمایت از فقرا، انفاق، نیکوکاری و کمک به ایتام سفارش کرده است.

معتقدم اگر همه دست به دست هم داده و گوشه‌ای از نیاز نیازمندان را برطرف کنند، دیگر شاهد تکدی‌گری، ترک تحصیل به دلیل عدم تمکن مالی والدین و یا تاخیر یا بروز مشکل در ازدواج افراد نیازمند نخواهیم بود.

اگر هرگونه مشکل یا ناهنجاری اجتماعی در جامعه بر اثر فقر و نیاز مادی حادث شود به نظر من، حتما همه کسانیکه با وجود داشتن امکانات مالی در امور خیر شرکت نکردند؛ مقصر هستند و باید در درگاه خداوند پاسخگو باشند.

بنابراین لازم است علاوه بر انگیزه فردی و اقناع شخصی، باید این کار را یک تکلیف الهی و دینی دانسته و دیگران را برای مشارکت در امور خیرخواهانه تشویق و ترغیب کرد.

صبح قزوین: آیا سایر اعضای خانواده شما هم در این عرصه فعال هستند؟
بله، همه اعضای خانواده‌ام را برای فعالیت در عرصه نیکوکاری تشویق کردم به طوری که هم‌اکنون یکی از دخترانم، حامی دختری در کرمان است؛ همچنین همسر و سایر فرزندانم در طرح‌های کمیته امداد در قالب طرح محسنین و اکرام ایتام مشارکت دارند.

وقتی کمیته امداد چنین فضایی را مهیا کرده است باید همگان به تکلیف خود عمل کرده و از امکاناتی که داریم به نفع فقرا استفاده کنیم.

صبح قزوین: در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید.
من تا به امروز سراغ ندارم که درخواستی از خدا کرده و طرف آن را نیازمندان و ایتام قرار داده باشم، اجابت نشده باشد؛ چه در مسایل درسی فرزندان و چه در صحت و سلامتی و یا سایر مسایل خانوادگی، خداراشکر مشکل خاصی نداریم و همه مسائلمان به راحتی حل و فصل می‌شود؛ که به نظرم از دعای خیر محرومان و نیازمندان است.

دخترم امسال در آزمون کنکور رتبه بسیار خوبی کسب کرد؛ که قطعا پاداش کار خیری است که در رفع نیاز نیازمندان داشته؛ چراکه معامله با خدا ضرر ندارد.

همه مردم از جمله فقرا و نیازمندان، عیال‌الله محسوب می‌شوند بنابراین هرکس به آنها کمک کند نتیجه‌ و آثار خیرش را می‌بیند و سراسر زندگی‌اش بازتابی از آثار برکات کمک‌هایش خواهد شد.

سیّد بودن نیز تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند؛ بنابراین باید بیش از دیگران، این طرح‌ها را جدی گرفته و بهتر از سایر افراد جامعه به تکالیف خود عمل کنیم تا الگویی برای سایرین باشیم.
انتهای پیام/7003با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.