اردوغان از تنهایی به تهران پناه می‌آورد!
شنبه 30 تیر 1397

نقدی بر مواضع دو پهلوی رئیس جمهور ترکیه:

اردوغان از تنهایی به تهران پناه می‌آورد!

اردوغان از تنهایی به تهران پناه می‌آورد!
کد خبر: 265006/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/06/11 ساعت: 4:09 PM


تجربه و سوابق ثابت کرده، اردوغان هر زمانی که در سناریوهای مورد نظرش شکست خورده و یا اینکه احساس خطر کرده است، اقدام به تعویض شرکای راهبردی و تاکتیکی خود می‌کند. به عنوان مثال زمانی که کردهای سوریه، تهدیدی برای ترکیه به حساب می‌آمدند، شاهد نزدیک شدن آنکارا به سمت واشنگتن بودیم.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، مواضع اخیر اردوغان در خصوص کشورهای منطقه و متحدین ترکیه ممکن است عده‌ای را خوشحال کند و یا اینکه بر حقانیت نیت خود در طول بحران‌های عراق و سوریه تاکید کنند، اما واقعیت این است که برقراری یا قطع مناسبات دو کشور با یکدیگر بدون تردید تابع متغیرها و تحولات سیاسی، امنیتی و اقتصادی خواهد بود. اینکه اردوغان در مراسم «روز پیروزی» متحدان آنکارا را مورد اشاره قرار می‌دهد و اظهار می‌کند که با ارسال سلاح به منطقه، موجب تجهیز داعش شده‌اند، نشان می‌دهد که رهبر «حزب عدالت و توسعه» از اینکه به اهداف خود دست پیدا نکرده است، عصبانی و ناکام است.

تجربه و سوابق ثابت کرده، اردوغان هر زمانی که در سناریوهای مورد نظرش شکست خورده و یا اینکه احساس خطر کرده است، اقدام به تعویض شرکای راهبردی و تاکتیکی خود می‌کند. به عنوان مثال زمانی که کردهای سوریه، تهدیدی برای ترکیه به حساب می‌آمدند، شاهد نزدیک شدن آنکارا به سمت واشنگتن بودیم.

در قضیه اتحادیه اروپایی هم چنین حالتی استوار بود ولی اروپا اردوغان را برای سرکوب جریان‌های کردی همراهی نکرد. در حالت فعلی هم ترکیه خطر استقلال اقلیم کردستان و جریان‌های کردی را خطرناک می‌داند و از سوی دیگر تهدید‌های تروریستی را متوجه خود می‌داند و به نوعی منطقه، او را تنها گذاشته است.

از این جهت در هفته‌های آینده شاهد ورود اردوغان به تهران خواهیم بود تا بتواند در دو فاز سیاسی و امنیتی وارد مذاکره و تبادل نظر با ایران شود.


انتهای پیام/1404


منبع خبر : پایگاه598

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.