متن نامه ظریف به آمانو درباره سفر "نیکی هیلی" به وین
شنبه 30 تیر 1397

مشروح نامه وزیر امور خارجه ایران به آمانو؛

متن نامه ظریف به آمانو درباره سفر "نیکی هیلی" به وین

متن نامه ظریف به آمانو درباره سفر"نیکی هیلی" به وین
کد خبر: 264012/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/06/02 ساعت: 10:54 AM


مشروح نامه وزیر امور خارجه ایران به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سفر نماینده آمریکا به وین درباره برجام منتشر شد.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ،متن نامه "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران به "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌شرح زیر می‌باشد.

عالیجنابان،
هدف از نوشتن این نامه، جلب توجه شما به اقدام دیگری از سوی آمریکا است که مغایر با برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت بوده، و اگر برای آن چاره‌جویی نشود، اعتبار آژانس را به چالش خواهد کشید. در خبرها به‌طور وسیعی گزارش شده است که نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد «به وین سفر خواهد کرد تا نگرانی‌های دولت آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران را با آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بحث قرار دهد» و «آژانس را در خصوص پایبندی ایران به توافق تحت فشار قرار دهد».

اگرچه مقامات آمریکایی آزاد هستند که به وین یا هرجای دیگری سفر کنند، و اگرچه مسئولین آژانس حق دارند افراد مختلف را به حضور بپذیرند، اما هدف اعلام‌شده این بازدید موجب برانگیخته شدن نگرانی‌های جدی نسبت به تخطی‌های بیشتر از متن و روح برجام و قطعنامه 2231 می‌شود، که این بار علاوه بر این می‌تواند  اعتبار آژانس را ــ که نقش حیاتی برای رژیم عدم‌اشاعه به‌طور کلی و برای برجام به‌طور اخص دارد ــ مخدوش سازد.

از یک‌سو، حتی پیش از اینکه این دیدار محقق شود، نحوه برنامه‌ریزی و اعلان عمومی آن و پیامی که ارسال می‌کند، به‌لحاظ فضای عدم‌اطمینان و ابهام‌آمیزی که این دیدار برای ایجاد آن طراحی شده است، عواقب مخرب قابل ملاحظه‌ای برای اجرای موفقیت‌آمیز برجام به‌دنبال دارد، از این منظر، این هم نمونه دیگری از «سوءنیت» حکومت آمریکا، با هدف محدود کردن انتفاع ایران از توافق است؛ یعنی همان رویه ثابتی که نهادها و ارگان‌های مختلف در ایالات متحده از زمانی که برجام حتی هنوز در دست مذاکره بود در پیش گرفته‌اند، و مستمراً در دولت فعلی این کشور به‌نحو وخیم‌تر و آشکارتری تشدید شده است. همانند سایر نمونه‌هایی که در نامه‌های پیشین من به نماینده عالی اتحادیه اروپایی اشاره شد، این اقدام در تغایر هم با روح و هم متن برجام، خصوصا بندهای 26، 28 و 29 آن است.

علاوه بر این، این بازدید با هدفی که برای آن اعلام شده است، با مفاد مختلفی از برجام و قطعنامه 2231 در خصوص نقش آژانس و ضرورت صیانت از استقلال آن و حفاظت از اطلاعات حساسی که در معرض اطلاع آژانس قرار می‌گیرد نیز ناهمخوان است. شورای امنیت به‌نحوی آشکار بر «نقش اساسی و مستقل آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستی‌آزمایی پایبندی به موافقتنامه‌های پادمان» تأکید کرده است. متأسفانه، برداشت عمومی جامعه بین المللی از این بازدید و هدف اعلامی آن مبنی بر «تحت فشار قرار دادن آژانس» آن است که این تلاشی است عیان و گستاخانه از سوی یک عضو دائم شورای امنیت ــ که آشکارا نسبت به برجام خصومت می‌ورزد و مصمم به تضعیف و نابودی آن است ــ برای وارد آوردن فشار بر آژانس در اجرای وظایفی که به‌وسیله قطعنامه 2231 شورای امنیت و قطعنامه‌های شورای حکام برعهده آن گذاشته شده است، و از این طریق استقلال و اعتبار عملکرد آژانس تضعیف می‌شود.

باید تأکید کرد که ــ همچنان که به‌وضوح در برجام و در قطعنامه 2231 شورای امنیت مندرج است ــ آژانس باید از «اخلال در توسعه اقتصادی و فناوری ایران» پرهیز کرده و «مقررات امنیتی لازم الاجرا و حقوق اشخاص را محترم شمرده؛ و هر احتیاط لازم را برای حفاظت از اسرار صنعتی، فناوری و تجاری و سایر اطلاعات محرمانه‌ای که در اختیارش قرار می‌گیرد مبذول دارد.»، هر گونه مشارکت در رویکرد مخرب دولت آمریکا در جهت تضعیف «اجرای موفقیت‌آمیز» برجام، یا ارائه هر نوع اطلاعاتی در خصوص ایران و فعالیت‌های هسته‌ای ایران، که در گزارشهای معمول مدیرکل که به شورای حکام آژانس ارائه می‌شود درج نشده باشد، به هر شخص ثالثی از جمله به فرستاده دولت آمریکا با مقرره فوق‌الاشاره همخوانی نخواهد داشت.

من اطمینان دارم که مدیرکل و تیم او با این بازدید و سایر تلاشهای مشابه با امانتداری و حرفه‌ای‌گری کامل برخورد خواهند کرد. من از نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجی و سیاست امنیتی، در ظرفیت وی به‌عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، درخواست می‌کنم که این نامه را میان تمام اعضای کمیسیون مشترک توزیع کرده، و این موضوع را به دستورکار نشست آتی کمیسیون مشترک به‌منظور بررسی بیشتر و اقدام مقتضی بیفزاید.
لطفاً مراتب احترامات فائقه اینجانب را پذیرا باشید.

محمدجواد ظریف

انتهای پیام/1404منبع خبر : تسنیم

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.