حاشیه‌نشینی از چالش‌های جدی قزوین است
چهار شنبه 27 تیر 1397

مدیرکل بهزیستی استان:

حاشیه‌نشینی از چالش‌های جدی قزوین است/ مواد مخدر عامل 50 درصد طلاق‌ها

حاشیه‌نشینی از چالش‌های جدی قزوین است/ مواد مخدر عامل 50 درصد طلاق‌ها
کد خبر: 262998/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1396/05/28 ساعت: 1:59 PM


مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: حاشیه نشینی یکی از پدیده‌های جدی استان بوده که براساس پژوهش‌های انجام شده، بستر ناسالمی برای شیوع آسیب‌های اجتماعی است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین پیش از ظهر امروز(شنبه) در همایش علمی و کاربردی معاونین پیشگیری بهزیستی سراسر کشور که در سالن جلسات باغستان قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: استان قزوین به دلیل موقعیت جغرافیایی و همجواری با استان‌های البرز و تهران با آسیب‌های اجتماعی فراوانی مواجه است.
وی افزود: تعدد و تکثر شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک و بزرگ در استان و در نتیجه آن مهاجرت اقشار مختلف مردم به قزوین، موقعیت ترانزیتی و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و شاهراه مواصلاتی مناطق شمالی، غربی و مرکزی کشور همچنین اسکان 120 هزار دانشجو در دانشگاه‌های سطح استان، زمینه شیوع پدیده‌های جدید آسیب‌های اجتماعی را فراهم کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: حاشیه نشینی یکی از پدیده‌های جدی استان بوده که براساس پژوهش‌های انجام شده، بستر ناسالمی برای شیوع آسیب‌های اجتماعی است.

وی عنوان کرد: اعتیاد به عنوان مهم‌ترین و حلقه اصلی آسیب‌های اجتماعی در استان قزوین مطرح است که در صدر چالش‌ها قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: براساس آمارها 65 درصد همسر آزاری، 50 درصد طلاق، 40 درصد سرقت‌ها، 30 درصد کودک آزاری، 3 درصد نزاع‌ها، 23 درصد جرائم منکراتی و 10 درصد جرائم عمدی ناشی از مصرف مواد مخدر یا آسیب‌های ناشی از آن است.

وارثی تصریح کرد: استان قزوین با یک میلیون و 273 هزار نفر جمعیت در میزان و تنوع آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور در شرایط بینابینی قرار دارد البته در برخی آسیب‌های اجتماعی نیز شاید در صدر قرار گیرد.
وی ادامه داد: قزوین با توجه به جغرافیای کشفیات مواد مخدر در سطح کشور از حاشیه امن و مناسبی برخوردار است و دارای کمترین قاچاقچیان بومی و همچنین کمترین میزان درگیری مسلحانه در حوزه مواد مخدر است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: در سال 90 میزان نرخ شیوع مصرف مواد مخدر و روان گرد‌ها در جمعیت 15 تا 64 سال در کشور 2.8 بود که این آمار در استان قزوین 1.91 درصد و کمتر از میانگین کشوری بوده است.

وی تصریح کرد: سال 92 استان قزوین از نظر انواع مواد مخدر کشف شده، جزو سه استانی است که کمترین میزان انواع و تنوع کشفیات مواد مخدر را داشته است.

وارثی عنوان کرد: میانگین آمار زندانیان مربوط به مواد مخدر و روان‌گردها، 45.4 درصد در کشور بوده که این رقم در استان قزوین کمتر از میانگین کشوری و حدود 42 درصد بوده است.

وی در پایان گفت: رسیدن به سلامت اجتماعی پایدار نیازمند توجه به دو نکته مهم "اهتمام به پیشگیری به عنوان محور اصلی سلامت" و "عزم ملی همه مردم و دستگاه‌ها و نهادهای مدنی" است.

گفتنی است؛ همایش علمی و کاربردی معاونین پیشگیری بهزیستی سراسر کشور از روز شنبه (28 مردادماه) آغاز و به مدت سه روز ادامه دارد.

انتهای پیام/7003

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.