حجاب دستور شرعی و قانونی و لازم الاجراست
دو شنبه 28 خرداد 1397

دادستان قزوین:

حجاب دستور شرعی و قانونی و لازم الاجراست

 حجاب دستور شرعی و قانونی و لازم الاجراست
کد خبر: 261883/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/05/22 ساعت: 2:57 PM


دادستان قزوین بیان کرد: به صراحت اعلام می‌کنم که حجاب امری ضروری متفق در نظر مراجع است و ما با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنیم و افراد در جامعه حق تخریب فضای جامعه را ندارند.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی دادستان قزوین صبح امروز(یکشنبه) در جمع دادستان‌های شهرستان‌های استان رعایت نظم و تأمین امنیت را اصلی اساسی دانست و بیان کرد: اساسی ترین کار ما به عنوان مدعی العموم امنیت و آرامش جامعه است از این رو باید برای این اصل دغدغه مند باشیم.

وی اضافه کرد: وقوع جرائم در جامعه نباید برای پلیس یا دستگاه قضایی عادی شود بلکه لازم است با روزآمدی و نگاه جدی تخلفات و جرائم دنبال شود و در جرائم خاص حساسیت‌ها جدی تر باشد.

این مسئول ادامه داد: در موضوع تأمین امنیت و آرامش مردم نباید نگاه سطحی داشت بلکه دادستان باید به موضوع فرهنگ هم توجه کند چرا که دوری از فرهنگ اصیل و ناب اسلامی و ایرانی موجب می‌شود تا جامعه از خود در بزنگاه‌های مختلف رفتارهای نامناسب و حتی متعارض و متضادی نشان دهد.

وی به بیان رهبر انقلاب در خصوص اهمیت فرهنگ به مثابه "هوا" اشاره کرد و ادامه داد: نباید از مسائل فرهنگی و اخلاقی غافل شویم، نباید برخی مسائل را ساده ببینیم و در این میان نگاه جامعه نباید با غفلت از خود باشد، بدین معنا که نمی‌شود به دنبال جامعه ای سالم بود و از سلامت کارگزاران جامعه اسلامی غافل شد.

صادقی نیارکی تصریح کرد: وقتی کسی به عنوان کارمند در دستگاه دولتی حاضر می‌شود باید رفتارش در ابعاد و زوایای مختلف مورد توجه باشد، نمی‌شود کارکنان دستگاه‌های عمومی و دولتی با مردم با بداخلاقی رفتار کنند و ما نسبت به این مهم بی توجه باشیم چرا که بداخلاقی کارکنان حاکمیت نه تنها برخلاف قانون است بلکه در رضایت مردم نیز تأثیر منفی دارد.

وی عنوان کرد: بداخلاقی کارکنان دولتی اثر مستقیمش نارضایتی مردم و اخلال در روند کارهاست، اما همین امری که در اسلام به عنوان منکری بزرگ یاد شده اثر وضعی نیز دارد که در زندگی فردی و اجتماعی نمایان می شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مسائلی که در میان کارکنان دولتی همانند اخلاق در نگاه اول برجسته بوده، وضعیت ظاهری است؛ شایسته نیست کسی که به عنوان کارگزار دولت و نظام در حال فعالیت است نسبت به وضعیت ظاهری خویش بی تفاوت باشد، این توجه در میان اقشار مختلف مردم وجود دارد و در میان کارکنان نظام باید برجسته تر دیده شود.

وی تصریح کرد: آنچه به عنوان حجاب مطرح است دغدغه من به عنوان دادستان نیست بلکه یک دغدغه الهی است که در فطرت پاک هر موحدی وجود دارد از این رو هیچ دین غیر منحرفی، کم توجهی یا بی توجهی به پوشش را نمی‌پذیرد.

صادقی نیارکی گفت: بعد از بداخلاقی منکر دیگری که در دستگاه‌های دولتی و عمومی وجود دارد موضوع عدم ارائه خدمات به مردم است؛ کسی که قبول کرده در دستگاه اداری خدمت کند درواقع زمان خود را در این فرصت برای خدمت به مردم در اختیار نظام قرار داده است از این انجام کارهای شخصی و حضور در فضای مجازی اموری غیرقانونی و شرعی است چراکه ما در این ساعات ملزم به خدمت به مردم هستیم.

وی حجاب را امر ضروری دین دانست و بی توجهی یا کم توجهی در این زمینه را منکر خواند و اظهارداشت: آیه ۳۱ سوره نور و 53 و ۵۹ سوره احزاب به صراحت موضوع حجاب را مورد اشاره و بحث قرار دادند و در سیره نبوی و ائمه اطهار (ع) نیز این مهم مورد توجه بوده است از این رو حجت برای کسانی که به امر الهی پایبند هستند، تمام است و تنها کسانی می توانند از پذیرش حجاب امتناع کنند که به بیان قرآن در آیه 171 سوره بقره؛ "صُم بُکم عُمی فهُم لایَعقِلون" باشند.

حجاب دغدغه همه مسئولان نظام است
دادستان عمومی و انقلاب قزوین اجرای فرائض اسلامی و حدود شرعی را یکی از شاخصه‌های نظام اسلامی دانست و اعلام کرد: ما برای این که وجود حجاب را در جامعه اعلام کنیم هیچ ابائی از کسی نداریم چرا که با افتخار احکام اسلامی را اعلام می‌کنیم، کسانی باید خجالت بکشند که از بیان ضروریات دین هراس دارند و در اجرای احکام اسلامی ثابت قدم نیستند.

وی توضیح داد: به صراحت اعلام می‌کنم که حجاب امری ضروری متفق در نظر مراجع است و ما با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنیم و افراد در جامعه حق تخریب فضای جامعه را ندارند.

این مسئول ادامه داد: البته در اینجا نکته ظریفی وجود دارد و آن هم این است که برخورد با بخش عمده ای از بدحجابان در دستگاه‌های دولتی و سطح جامعه براساس قواعد اسلامی مبتنی بر روشنگری و کار فرهنگی (رأفت اسلامی) است و بخش اندکی نیز که مصداق "فی قلوبهم مرض" هستند نیز باید با جدیت و قاطعیت به هنجارهای جامعه تن دهند.

وی تصریح کرد: اجرای قانون در جامعه امری بدیهی است و به عنوان مثال کسی نمی‌تواند به واسطه تمکّن و یا بی اطلاعی عبور از چراغ قرمز را توجیه کند و مجری قانون را نفی کند از این رو انتظار می‌رود در گام نخست افراد تقوای الهی را رعایت کنند که در این صورت، قانون مداری نیز برای آنها سهل خواهد بود.

وی به صدور نامه ای از سوی دادستانی به دستگاه‌های اجرایی استان اشاره کرد و حجاب را دغدغه همه مسئولان نظام دانست و بیان کرد: نباید چنین تصور کرد که در خصوص حجاب خلاء قانونی و اندیشه ای در میان تصمیم گیران نظام وجود دارد بلکه این مهم در بخشنامه وزارت کشور دولت یازدهم نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین تأکید کرد: نکته مهم دیگری که در پوشش لازم است مورد توجه قرار گیرد عمومیت این پوشش است؛ یعنی رعایت الزامات فرهنگی و دینی در پوشش زن و مرد نمی‌شناسد بلکه همه افراد در جامعه باید در این زمینه خود را به احکام شرعی و قوانین جامعه پایبند بدانند.

وی یادآورشد: اسلام همواره انسان‌ها را به شادی و نشاط با کلید واژه " حیات طیبه" فراخوانده است بنابراین باید مراقب باشیم که همه اعمال ما علاوه بر نتایج ظاهری، اثر وضعی نیز دارد که خود، خانواده و جامعه با آن درگیر هستند.
انتهای پیام/2002با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.