اسپوتنیک در واکنش به حملات موشکی سپاه; سیلی را داعش خورد تا
شنبه 1 اردیبهشت 1397

در واکنش به حملات موشکی سپاه؛

اسپوتنیک در واکنش به حملات موشکی سپاه: سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند

اسپوتنیک در واکنش به حملات موشکی سپاه; سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند
کد خبر: 252235/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/03/29 ساعت: 10:14 AM


خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی به حملات موشکی ایران به مواضع داعش در سوریه پرداخت و آن را پیامی برای کشورهای دشمن تهران توصیف کرد.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی با عنوان «سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند» نوشت: تلافی حمله داعش به تهران را ایران می‌توانست به شکل‌های مختلف پس بدهد، اما انتخاب گزینه استفاده از موشک‌های میان برد هم تلافی حمله بود، هم پیغامی برای حامیان داعش، و بدیهی است که هدف ایران بیش از تلافی اخطار به دیگران بود.

در این گزارش آمده است: علیرغم اینکه زمان شاه (سرنگون شده)، ایران خریدار پیشرفته‌ترین سلاح‌های آمریکایی بود، شاید برخی از آنهایی که دوران جنگ ایران و عراق را به یاد دارند به یاد داشته باشند که آن زمان ایرانی‌ها خون گریه می‌کردند تا چند عدد موشک به دست بیاورند و تلافی موشک‌هایی که عراق بر علیه شهرهای ایران شلیک می کرد را در بیاورند، اما هیچ کشوری حاضر نبود این موشک‌ها را در اختیار ایران قرار دهد و سلاح‌های آمریکایی مخصوصا هواپیماهای پیشرفته آنها همه به دلیل نبود قطعات یدکی زمین گیر شده بود.

همین ماجرا منجر شد که از آن زمان ایران به فکر آن باشد تسلیحات دفاعی مورد نیاز خود را خود تولید کند و وابسته به خارج نباشد.

امروز دیگر رویای ایرانی رساندن موشک‌ها به بغداد نیست، بلکه موشک‌های ایرانی از فراز آسمان بغداد به راحتی عبور می‌کنند و صدها کیلومتر آن طرف‌تر فرود می‌آیند.

نویسنده این مطلب در ادامه نوشت: انتخاب استان کردستان برای انجام این حمله نیز بی دلیل نبوده‌است. چند نفر از تروریست‌هایی که عملیات تهران را انجام دادند از این منطقه بودند و دشمنان ایران تلاش‌های بسیاری جهت ناامن کردن این استان انجام داده‌اند. ایران خواست نشان دهد که تسلط امنیتی کامل بر این منطقه دارد.

ایران می توانست برای این حمله از هواپیما استفاده کند و یا از همپیمانان خود در سوریه یا عراق و یا لبنان بخواهد چنین کاری را انجام دهد، اما اصرار بر اینکه این حمله از داخل خاک ایران انجام شود برای این بوده تا کاری انجام شود که چندین پیغام در پی داشته باشد.

1 —(برای این که این اقدام) تلافی عملیات داعش باشد.

2 — موشک‌های میان برد ایران با طی مسافتی بیش از 650 کیلومتر با دقت فراوان چند ساختمان و پایگاه در دیرالزور که مربوط به تروریست‌ها بود را هدف قرار داد، امری که نشان می‌دهد این موشک‌ها برد بسیار دقیقی دارد و اینکه ایران می‌تواند شعاع دایره‌ای از حد اقل 650 کیلومتر را با دقت نقطه‌زنی پوشش دهد. یعنی از ریاض گرفته تا تل‌آویو تا همه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه اطراف ایران همه می‌توانند هدف موشک های ایرانی قرار بگیرند.

3. ایران از موشک‌های بالستیک دور برد 2000 کیلومتری نیز برخوردار است؛ این بدین معنا است که ایران می‌تواند نیروهای دشمن را در شعاع 2000 کیلومتری نیز هدف قرار دهد.

4. این عملیات حدود دو ساعت پس از صحبت های آیت‌الله (سید) خامنه‌ای (رهبر معظم انقلاب اسلامی) و چند ساعت پس از جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران انجام شد که نشان می‌دهد نیروهای مسلح ایران آمادگی لازم را دارند تا ظرف فقط چند ساعت یا شاید چند دقیقه تصمیمات سیاسی سران مملکت را به اجرا بگذارند.

5. انتخاب زمان انجام این عملیات بگونه‌ای بود که هم پاسخ تهدیدات اخیر آمریکا بر علیه ایران، هم تحریم‌های جدید کنگره این کشور و هم تهدیدهای همپیمانان واشنگتن داده شود.

6. عملیات زمانی انجام شد که همپیمانان ایران در سوریه و عراق توانستند علیرغم میل آمریکا به زور، مرزهای عراق و سوریه را به هم متصل کنند و جاده‌ای که از ایران به لبنان می رسد را در اختیار بگیرند. با توجه به شرایط حضور نیروهای مختلف در منطقه، یکی دو درجه تغییر زاویه پرتاب موشک‌ها می‌توانست همپیمانان آمریکا را هدف قرار دهد.

7. کارشناسان نظامی اظهار می‌دارند که سریعترین سامانه دفاع موشکی به حدود 30 ثانیه از لحظه کشف نفوذ موشک‌های دشمن احتیاج دارد تا فعال شود و واکنش نشان دهد، در این صورت اگر موشک‌های ایران نزدیک مرزهای اسرائیل و عربستان سعودی و پایگاه‌های آمریکایی -که امروزه تلاش دارند ایران را تهدید کنند- قرار گیرند، فرصت طلایی عمل کردن سامانه دفاعی از دست می‌رود چون تا زمانی که سامانه‌های دفاعی بخواهد عمل کند چندین موشک به مقصد خود رسیده اند.

اسپوتنیک نوشت: به هر صورت، همه این موارد برای آن بوده و هست که ایران به طرف مقابل بگوید اگر پای میز مذاکره با شما نشستیم به این معنا نیست که تسلیم همه خواسته‌های شما شده ایم و اگر شما به تعهدات خود پایبند نباشید ما هیچ ابایی از رویارویی ندارم، اما مطمئن باشید شما بیشتر ضرر خواهید کرد و حال که موشک‌های ما را بهانه کرده‌اید ما موشک‌ها را استفاده می‌کنیم و هر چیز دیگری را بهانه کنید ما بیشتر روی آن پا فشاری می کنیم.

نویسنده این مطلب نوشت: در پایان می‌توان گفت ایران با این کار خواسته این پیغام را بدهد کشوری نیست که با تهدید عقب‌نشینی کند و از این پس تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.

 

انتهای پیام/1404منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.