"مولفه‌های انقلابی گری" در نگاه معمار کبیر انقلاب
چهار شنبه 1 اسفند 1397

یادداشت روز؛

"مولفه‌های انقلابی گری" در نگاه معمار کبیر انقلاب

"مولفه‌های انقلابی گری" در نگاه معمار کبیر انقلاب
کد خبر: 249778/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/03/14 ساعت: 11:08 AM


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام راحل را شخصیت «مؤمنِ متعبدِ انقلابی» خوانده اند و ادامه‌ راه «امامِ انقلابیِ ملت» را تنها راه پیشرفت و تحقق اهداف مردم و نظام می‌دانند، در همین راستا آشنایی با برخی از مولفه‌های انقلابیگری در بیانات آن رهبر فقید، برای جوانان و نسل کنونی لازم و ضروری به نظر می‌رسد.به گزارش خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ بدون شک حضرت امام خمینی(ره) احیاگر اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم در عصر حاضر است به همین دلیل باید اندیشه آن معمار کبیر انقلاب را برای نسل‌های بعدی انقلاب که وارث نظام جمهوری اسلامی اند، زنده نگاه داشت.

آشنایی با چارچوب‎های این اندیشه والا، عمل به آموزه‌های ایشان و مطالبه آرمان‎های مدنظر آن بزرگوار راهکاری است که ضمن تقویت معنوی نسل جوان، توانمندی‌های فکری و اجرایی ایشان را نیز عینیت می‌بخشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام راحل را شخصیت «مؤمنِ متعبدِ انقلابی» خوانده اند و ادامه‌ راه «امامِ انقلابیِ ملت» را تنها راه پیشرفت و تحقق اهداف مردم و نظام می‌دانند، در همین راستا آشنایی با برخی از مولفه‌های انقلابیگری در بیانات آن رهبر فقید، برای جوانان و نسل کنونی لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

«قانون‌گرایی»

«قانون‌گرایی» یکی از مهم‌ترین معیارهای انقلابی بودن و مورد تاکید بنیانگزار انقلاب اسلامی است. حضرت امام(س) حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در اوج مبارزه با طاغوت و پس از آن در زمان حیات ده ساله پر افتخارش که در رأس حاکمیت قرار داشت، قانون‌گرایی را یکی از عناصر مهم و کلیدی نظام مقدس اسلامی می‌دانست و برای همه ارکان نظام و مسئولین امر توجه جدی به این مسئله را گوشزد می‌نمود و همه اینها را در راستای تحقق حق و عدالت اسلامی لازم می‌دانست.

ایشان نه تنها هیچ گاه قوانین کشور را- که برآمده از اندیشه‌های گروهی خردمند و فرهیخته است- زیر پا نگذاشت، بلکه قانون گریزی را عملی حرام و خلاف شرع می‌دانست.

«قانون در رأس واقع شده است و همه افراد هر کشوری باید خودشان را با آن تطبیق بدهند. اگر قانون بر خلاف خودشان هم حکمی کرد، باید خودشان را در مقابل قانون تسلیم کنند، آن وقت است که کشور کشور قانون می‌‏شود».(صحیفه امام؛ ج‏14، ص415)

«ساده زیستی و نفی اشرافیت»
یکی دیگر از مولفه‌های انقلابی گری از دیدگاه امام(ره) را می‌توان «ساده زیستی و نفی اشرافیت» دانست؛ هرچند ساده زيستي براي تمام افراد جامعه ارزش محسوب مي‌شود، اما براي مسئولان و مديران جامعه، خصوصاً اگر شخص مسئول منتسب به دين باشد که در نتيجه رفتار وي در نگاه مردم رنگ ديني نيز به خود مي گيرد، يک ضرورت است.

زيرا يکي از مهمترين اثرات ساده زيستي مسئولان، ترويج فرهنگ قناعت، ساده زيستي و دوري از تجمّلات در جامعه است. امام خميني(ره) پيرامون ضرورت ساده زيستي مسئولان مي‌فرمايند: «آن روزى كه دولت ما توجه به كاخ پيدا كرد، آن روز است كه بايد ما فاتحه دولت و ملت را بخوانيم. آن روزى كه رئيس جمهور ما خداى نخواسته، از آن خوى كوخ ‏نشينى بيرون برود و به كاخ‏ نشينى توجه بكند، آن روز است كه انحطاط براى خود و براى كسانى كه با او تماس دارند پيدا مى‏شود. آن روزى كه مجلسيان خوى كاخ ‏نشينى پيدا كنند خداى نخواسته، و از اين خوى ارزنده كوخ‏ نشينى بيرون بروند، آن روز است كه ما براى اين كشور بايد فاتحه بخوانيم...» (صحيفه امام، ج‏17، ص 377)

«داشتن روحیه استقلال طلبی و نداشتن وابستگی به قدرت‌های خارجی»

اما یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های یک فرد انقلابی را می‌توان «داشتن روحیه استقلال طلبی و نداشتن وابستگی به قدرت‌های خارجی» دانست.

امام خميني(ره) از آغاز مبارزات بر اين حقيقت پاي مي‌فشردند كه از خودبيگانگي و مرعوب شدن در برابر تبليغات پر طمطراق بيگانگان موجب نفي هويت جمعي مي‌شود و مرعوب شدن در برابر فرهنگ وارداتي زمينه فقدان استقلال در موضوعات ديگر را نيز شامل مي‌شود. ایشان می‌فرمایند: « ما خواهان استقلال هستيم و روابط خود را با جهان غرب بر اين اساس پى ريزى می‌نماييم. ما مى‏خواهيم ملت ايران غربزده نباشد و بر پايه‌‏هاى ملى و مذهبى خويش به سوى ترقى و تمدن گام بردارد. »(صحيفه امام ، ج4، ص 160)

«مردمی بودن و خود را از مردم جدا نکردن»

«مردمی بودن و خود را از مردم جدا نکردن» نیز از دیگر مولفه‌های مورد تاکید امام است که می‌توان آن رادر زمره ویژگی‌های یک فرد انقلابی دانست. باور امام(ره) نسبت به مردم در تثبیت حکومت یک باور حقیقی و اصولی بود و هرگز از روی مصلحت و ظاهرمندی این اعتقاد اعلام نمی‌شد و مردم متقابلاً این احساس پاک و بی شائبه را با عشق ورزی و عقلانیت پاسخ می‌دادند.

ایشان در جمع جهادگران فرمودند: « ما در مشکلات باید متوسل بشویم به ملت؛ ملتی که بحمدالله مهیا برای کمک و فداکاری بوده و هستند. با فداکاری ملت بحمدالله مراحلی را که بسیار اهمیت داشت پشت سر گذاشتیم و موانع مرتفع شد.»( صحیفه امام ، ج ۸ ، ص ۱۷۹)

عصر ما، عصر خمینی است؛ راه او، راه ما ، هدف او، هدف ما و رهنمود او، مشعل فروزنده ماست.

محمد کشاورز، مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.