کانال آبرسانی به باغستان سنتی قزوین احداث شود
دو شنبه 28 خرداد 1397

استاندار قزوین:

کانال آبرسانی به باغستان سنتی قزوین احداث شود

کانال آبرسانی به باغستان سنتی قزوین احداث شود
کد خبر: 247049/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1396/02/28 ساعت: 1:17 PM


استاندار قزوین گفت:آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان باغستان شهرداری قزوین باید برای احداث این کانال و انتقال آب رودخانه‌های اطراف اقدام کنند و هر کدام سهم یک سوم را تامین کنند.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ فریدون همتی استاندار قزوین صبح امروز(پنجشنبه) در نشست بررسی وضعیت ساماندهی باغستان سنتی قزوین در سالن جلسات استانداری اظهار کرد: آب کانال آبرسانی در این نقطه باید از رودخانه‌های اطراف تامین شود.

وی تاکید کرد: آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان باغستان شهرداری قزوین باید برای احداث این کانال و انتقال آب رودخانه‌های اطراف اقدام کنند و هر کدام سهم یک سوم را تامین کنند.

استاندار قزوین در ادامه به صدور مجوز ساخت اتاقک نگهبانی در باغستان‌های این استان اشاره کرد و گفت: با صدور مجوز برای ساخت این اتاقک در باغستان سنتی برای انتقال آب رودخانه‌های دلیچای و ارنجک و تامین راه دسترسی و امنیت نیز اقدام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه باغستان سنتی قزوین برای ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: موضوع تامین آب، احداث راه‌های دسترسی به باغ‌ها، ایجاد امنیت در باغ‌ها با احداث ساخت اتاقک از جمله مواردی است که باید در موضوع احیا و ساماندهی باغستان مورد توجه قرار بگیرد.

این مسئول اضافه کرد: در رابطه با احداث اتاقک باغستان سنتی قزوین باید مسائل زیست محیطی و میراث فرهنگی لحاظ شده و ساخت و سازها بدون استفاده از مصالح ساختمانی و چوب باشد تا به باغستان سنتی آسیب و خسارت وارد نکند.

وی تاکید کرد: با ارائه راهکارهای تشویقی برای باغداران می‌توانیم از ظرفیت خود باغداران در جهت حفظ و امنیت باغستان سنتی قزوین استفاده کنیم. احداث اتاقک نگهبانی، مطالعه انتقال و استفاده از آب رودخانه ارنجک و دلیچای برای آبرسانی به باغستان سنتی از جمله مصوبه‌های این نشست بود.

گفتنی است؛ شهر قزوین دارای 2 هزار و 611 هکتار باغستان سنتی است که جنوب، شرق و غرب این شهر را احاطه کرده اند. در دهه‌های اخیر بخش زیادی از باغستان سنتی قزوین به دلیل توسعه شهر تخریب و نابود شده اند. 
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.