چگونه پیشرفت تحصیلی محاسبه می‌شود؟
پنج شنبه 2 اسفند 1397

در فرآیند آموزشی؛

چگونه پیشرفت تحصیلی محاسبه می‌شود؟

چگونه پیشرفت تحصیلی محاسبه می‌شود؟
کد خبر: 238027/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1396/01/09 ساعت: 10:54 AM


پیشرفت تحصیلی به معنای فرآیند افزایش میزان یادگیری و رسیدن به هدف‌های آموزشی از پیش تعیین شده است که با تعیین میزان فراگیری مطالب درسی دانش‌آموزان، افزایش سطح نمرات و قبولی در دروس، از طریق آزمون‌هایبه گزارش سرویس اجتماعی  صبح قزوین، در واژه‌نامه تخصصی (ترمینولوژی) آموزش و پرورش در خصوص واژه پایش/ Monitoring آمده است: فرآیند سنجش مستمر و ارزیابی نظام‌مند برای آگاهی از روند امور، اصلاح عملکرد و هدایت صحیح اعمال مجریان در حین انجام وظیفه، میزان انطباق فعالیت‌های در حال انجام و تحقق اهداف پیش‌بینی شده، با استفاده از سنجه‌ها، فنون، استانداردها، معیارها و ابزارهای مختلفی چون گزارش‌ها، ثبت پدیده‌ها، چک لیست‌ها، نشست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در قبل، حین و ضمن انجام آن، از طریق مشاهدات و مراقبت‌های منظم، مستمر و توأم با دانش، آگاهی و تدابیر لازم برای جلوگیری از اشتباهات و انحرافات احتمالی عملیات از اهداف پیش‌بینی شده و تصحیح آن.

به عبارت دیگر، پایش بخشی از ارزیابی تکوینی و تلاش منظمی است برای طراحی نظام بازخور اطلاعات، مقایسه اجزای واقعی با استانداردهای از پیش تعیین شده، سنجش و ارزیابی آنها و سر انجام به‌دست آوردن اطمینان و آگاهی از اینکه هدف‌های سازمان و طرح‌های اجرایی آن با کامیابی و حداکثر کارایی به انجام رسیده است یا نه؛ البته بدون قضاوت و ارزش‌گذاری درباره آن.

در فرآیند پایش برنامه عملیاتی که معمولاً در سه بخش درونداد، فرآیند و برونداد انجام می‎شود، باید به زمان اجرا، شکسته شدن برنامه به مراحل مختلف، تعیین مسئول برنامه، وجود منابع مورد نیاز، تجزیه برنامه اجرایی به میزان کافی، تناسب برنامه با اهداف و تسهیل دستیابی به مقصد توجه نمود.

پایش معمولاً با استفاده از فهرست بازبینی (چک‌لیست) و توسط کارکنانی انجام می‎شود که وظیفه‎ آنها نظارت است؛ بنابراین پایش می‌بایست جامع، مستمر، گویا و مؤثر باشد و نتایج حاصل از آن به اعضای گروه بازخور شود.

آگاه بودن از وضعیت سیستم از طریق بررسی مداوم، نظارت و رفتارسنجی.

پایشگر/Monitor؛ Observer: دستگاه یا سیستمی‌ برای نظارت، پاییدن و مشاهده مستمر فعالیت‌ها در سامانه پردازشی، به‌منظور انطباق فعالیت‎های انجام گرفته با اهداف قصده شده و تحلیل‌های بعدی. 

شخص یا سامانه ناظر بر محیط، صحنه یا دستگاه و سنجش مستمر و نظام‎مند فعالیت‎ها و اصلاح روند آن.

ناظر

پایگاه داده‌ها/ Database: بانک اطلاعاتی

پایگاه‌های سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی/Eduzational Readiness and Physical Health Databases: مکانی که در برنامه سنجش، جهت ارزیابی‌ها و غربالگری تخصصی بینایی، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، مشکلات جسمی - حرکتی، اندازه‌گیری توده بدنی، قد، سن و معاینات اختلالات دهان و دندان، اختلال رفتاری و معاینات عمومی پزشکی از آن استفاده می‎شود.

پایه تحصیلی/Grade: بخشی از برنامه آموزشی یک دوره تحصیلی که معمولاً در طول یک سال‌تحصیلی آموزش داده می‎شود.

رتبه تحصیلی

پذیرش[ارتباط]/Acceptance: نوع ارتباطی که فرد در آن مورد پذیرش دیگران قرار می‌گیرد و احساس ارزش و شخصیّت می‌کند.

قبول، تعهّد، فرمانبرداری، به رسمیت شناخته شدن نماینده یک دولت نزد دولتی دیگر.

پذیرش[ورود]/Admission: پذیرفتن درخواست نام‌نویسی داوطلب در یک مدرسه یا مؤسّسه تربیتی، بعد از تکمیل مدارک و احراز شرایط لازم برای ورود به آن. 

ثبت مشخصات شخصی که برای نخستین بار به یک شرکت، سازمان یا مؤسّسه وارد می‎شود.

قبول، اجازه ورود، تصدیق، نام‌نویسی، ثبت‌نام

پذیرش استاندارد/ ‏‏Standard Acceptance: فرآیندی که یک نهاد استانداردگذار، سندی را به‌عنوان استاندارد پذیرفته و منتشر و بر اساس آن عمل می‌کند.

قبول و انتشار استاندارد

پذیرش ظاهری[پایه اوّل]/Observed Acceptance Rate: این شاخص از تقسیم مجموع دانش‌آموزان پایه اوّل ابتدایی، منهای مردودین مشغول به تحصیل آن پایه، برجمعیت شش ساله‌های همان سال، ضربدر صد حاصل می‎شود‏ که به دلیل تکرار پایه یا وقفه پایه تحصیلی ممکن است از عدد صد نیز تجاوز کند.

پوشش تحصیلی ظاهری[پایه‌ اوّل]

پذیرش واقعی[پایه اوّل]/True Acceptance Rate: این شاخص از تقسیم تعداد دانش‌آموزان پایه اوّل شش ساله، بر جمعیت شش ساله همان سال، ضربدر صد به‌دست می‎آید که این درصد همواره عددی کمتر یا مساوی صد خواهد بود.

پوشش تحصیلی واقعی

پرونده تحصیلی/School Records: مجموعه اطّلاعات، اسناد، مدارک و گزارش‌های مربوط به امور تحصیلی دانش‌آموزان که در طول سال یا دوره‌های آموزشی یا طول زمان مراقبت، ثبت‌ و ضبط شده است.

اسناد و نوشته‌های مربوط به یک موضوع

پیشرفت تحصیلی/Academic؛ Scholastic Achievement: فرآیند افزایش میزان یادگیری و رسیدن به هدف‌های آموزشی از پیش تعیین شده که با تعیین میزان فراگیری مطالب درسی دانش‌آموزان، افزایش سطح نمرات و قبولی در دروس و پایه‌های تحصیلی و ارتقای آنان به کلاس‌های بالاتر، از طریق آزمون‌های پیشرفت تحصیلی ارزیابی می‎شود.

پیش رونده و سیر کننده به طرف بالا و جلو در جهت مثبت، پیش رفتن، جلوتر رفتن، ترقی، رشد.


انتهای پیام/1404
منبع: فارس


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.