رویترز; تلاش دولت ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در
دو شنبه 28 خرداد 1397

دشمنی آشکار؛

رویترز: تلاش دولت ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی

رویترز; تلاش دولت ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی
کد خبر: 230000/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1395/11/21 ساعت: 10:47 AM


رویترز در گزارشی از تلاش کابینه "دونالد ترامپ" برای قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی خبر داد.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین، دولت آمریکا از  سال‌ها قبل نام تعدادی از اعضای سپاه پاسداران ایران و یا شرکت‌های در ارتباط با آن را در فهرست به اصطلاح "حامیان تروریسم" قرار داده بود؛ اما این بار کابینه دولت "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا، طرحی را ارائه داده است تا نام سپاه پاسداران ایران، به عنوان یک بازوی قدرتمند دفاعی در این کشور، بطور کامل وارد فهرست گروه‌های تروریستی شود.

به نوشته رویترز، تعدادی از نهادهای دولتی آمریکا در حال بررسی این طرح هستند و با توجه به گستردگی دامنه فعالیت‌های سپاه پاسداران در ایران، مورد تحریم قرار گرفتن این نیروی دفاعی می‌تواند حجم قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی و نظامی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

رویترز اعلام کرد هنوز به جزئیات این طرح دست نیافته است؛ اما احتمالا به شکل یک فرمان اجرایی در اختیار وزارت خارجه آمریکا قرار می‌گیرد تا حکم تروریستی بودن سپاه پاسداران ایران را صادر کند. هنوز مشخص نیست آیا ترامپ این فرمان را امضا خواهد کرد یا خیر.

رویترز در ادامه این گزارش آورده است: کاخ سفید هنوز حاضر به اظهار نظر درمورد طرح جدید نشده و ایران بارها ارتباط با گروه‌های تروریستی را نفی کرده است.

گفته می‌شود نهادهای دولتی آمریکا چندین پیش‌نویس دیگر برای تبدیل شدن به احکام اجرایی ارائه داده‌اند؛ اما رسیدگی به آنها فعلا از سوی کابینه ترامپ به حال تعلیق درآمده است.

رویترز هفته گذشته گزارش داده بود مقامات واشنگتن در حال بحث و تبادل نظر بر سر این موضوع هستند که اخوان المسلمین مصر را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند؛ اما رسیدگی به این موضوع فعلا متوقف شده است.

به نوشته رویترز، اگر دولت آمریکا نام سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی جهان قرار دهد، این موضوع آثار منفی فراوانی در پی خواهد داشت. موضوع مبارزه با تروریست‌ها در عراق و سوریه با چالش جدی مواجه می‌شود زیرا در هر دو کشور نیروهای ارتش از سوی مستشاران ایرانی تحت تعالیم نظامی قرار می‌گیرند. 

برخی از مشاوران تندروی ترامپ به وی پیشنهاد تشدید تحریم‌های ایران را ارائه می‌دهند. آمریکا هفته گذشته ایران را به دلیل انجام آزمایش موشکی مورد تحریم‌های جدیدی قرار داد. مقامات کاخ سفید اعلام کردند این گام نخست در مجازات‌های ایران است. متحدان عرب آمریکا در حوزه خلیج فارس نیز از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران استقبال می‌کنند؛ اما تحلیلگران سیاسی معتقدند ادامه این کار موجب پیچیده‌تر شدن چالش‌ها در منطقه شده و ضعف سیاسی ترامپ را نشان می‌دهد. آخرین فرمان ترامپ درمورد ممنوعیت ورود شهروندان 7 کشور اسلامی به آمریکا از سوی دادگاه فدرال واشنگتن لغو شد و ضربه سنگینی بر قدرت اجرایی رئیس جمهور وارد کرد. 

کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی معتقدند قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی نیز به همین سرنوشت دچار می‌شود بطوریکه زیان‌های آن برای آمریکا بیشتر از منافع آن خواهد بود.


انتهای پیام/1404


منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.