طرح جامع به مناطق سه‌گانه شهرداری ابلاغ نشده است
یکشبه 30 اردیبهشت 1397

معاون شهرسازی شهرداری قزوین:

طرح جامع به مناطق سه‌گانه شهرداری ابلاغ نشده است/ ایجاد معضلات اجتماعی با لغو محور شهیدانصاری

طرح جامع به مناطق سه‌گانه شهرداری ابلاغ نشده است/ ایجاد معضلات اجتماعی با لغو محور شهیدانصاری
کد خبر: 224128/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1395/10/16 ساعت: 12:15 PM


معاون شهرسازی و معماری شهرداری قزوین گفت: طرح جامع با مشورت معاونت عمرانی استانداری و شورای تامین استان به مناطق سه‌گانه شهرداری قزوین برای اجرا، ابلاغ نشده است.فرزانه نظری‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین درباره ابلاغ نشدن طرح جامع به مناطق سه‌گانه شهرداری قزوین توضیح داد: طرح جامع شهر قزوین پس از 120 جلسه کمیته راهبردی با درخواست‌هایی که مطابق با مباحث فنی و شهرسازی، نیازهای شهر و شهروندان و مباحث توسعه پایدار در آن دیده شده بود با حضور مشاور طرح رسیدگی و در نهایت در هیجدهم آذرماه 88 از سوی کارگروه زیربنایی استان و در بیست و ششم دی ماه 88 و هیجدهم فروردین 90 از سوی شورای برنامه‌ریزی استان تصویب شد.

نیازهای توسعه آینده شهر در طرح جامع دیده نشده است
وی تشریح کرد: طرح جامع به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارسال شد و در هفت جلسه کمیته فنی شورای عالی شهرسازی کشور با افق 1405 و جمعیت 455 هزار نفر در بیست و دوم تیرماه 94 به تصویب رسید که متاسفانه اصلا نیازهای توسعه آینده شهر و حقوق مکتسبه و مواردی که در 120 جلسه کمیته راهبری با حضور فرهیختگان، کارشناسان خبره، اساتید باتجربه و مدیریت شهری بود مصوب و پیشنهاد گردیده بود، نادیده گرفته شد.

متاسفانه ایرادات طرح جامع اصلاح نشده است
این مسئول ادامه داد: بعد از ابلاغ طرح جامع، مکاتبات بسیاری از سوی استاندار قزوین، شهرداری و شورای اسلامی شهر و اداره کل راه و شهرسازی برای ایرادات این طرح صورت گرفت که متاسفانه ترتیب اثر داده نشد و توسط معاون وزیر راه و شهرسازی در دهم تیرماه 95 به شهرداری قزوین آلبوم و ضوابط این طرح نیز ابلاغ شد.

وی گفت: علی رغم این مکاتبات و همه خواسته‌های استان و طرح مصوب که از سال 69 تا 94 اجرایی گردیده بود و مصوبات کمیسیون ماده پنج و همچنین حقوق مکتسبه ایجاد شده در 25سال، اقدامات شهرداری برای شهروندان و شهر نادیده گرفته شد و تعداد زیادی از مصوبات کمیسیون ماده پنج صادره در طی این 25 سال لغو شد.

نظری‌پور به موضوعاتی که در طرح جامع پیشنهاد شده بود اشاره کرد و گفت: در مبحث تراکم پیشنهاد شد که در بافت قدیمی شهر حداکثر تراکم در 2 یا 3 طبقه باشد در صورتی که گذرهای 16 متری شهر از تراکم 4 طبقه در دستورالعمل‌های جاری شهرداری برخوردار هستند و این خود حقی را از یکسری از مالکان در این گذرها تضییع می‌کند.

وی به مثال دیگری اشاره کرد و گفت: در مجموعه 330 هکتاری بالای اتوبان طبق طرح مصوب کمیسیون ماده پنج، خرداد ماه 88 تراکم 4 طبقه برای قطعات مسکونی در نظر گرفته شد که در این مصوبه توافقاتی در تعدادی از تعاونی‌های مسکن صورت گرفت و هر قطعه به چهار نفر واگذار گردید که طبق طرح جامع مصوب تراکم 2 طبقه لحاظ گردید که این مغایر با مصوبات قبلی می‌باشد.

لغو محور شهید انصاری شرقی معضلات اجتماعی را برای شهروندان ایجاد کرد
وی ادامه داد: در خصوص محور شهید انصاری شرقی نیز طبق طرح جامع مصوب قبلی و طرح تفصیلی و مصوبات کمیسیون ماده پنج نسبت به تملکات و بازگشایی 92 درصد محور اقدام گردیده شد که شهروندان انتظار بازگشایی معبری که تعریض و آسفالت شده بود را داشتند که متاسفانه در طرح جامع این محور لغو و نادیده گرفته شد و معضلات اجتماعی فراوانی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

این مسئول افزود: در خصوص ورودهای شهر قزوین مانند بلوار آیت اله خامنه‌ای به جهت ساماندهی مشاغل مزاحم و حفظ باغات و جلوگیری از اغتشاش و بی‌نظمی در راستای حفظ منظر شهری جلسات متعددی با شهروندان و کسبه برگزار شد که منجر به اخذ مصوبه کمیسیون ماده پنج در بیست هفتم مهرماه 93 شد که متاسفانه این مهم نیز نادیده گرفته شد و مصوبه کمیسیون ماده پنج لغو گردید.

نظری‌پور ادامه داد: از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد 5 متر عقب نشینی برای کاربری‌های تجاری و خدماتی شهر بود که با توجه به قطعات ریزدانه در سطح شهر که امکان اجرایی شدن آن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در خصوص بسیاری از کاربری های موجود و مصوب پیشنهاداتی مبنی بر نوع کاربری های دیگری صادر شد که مغایرت بسیاری با کاربری های موجود آنها داشته است، گفت: به عنوان مثال مجتمع تجاری نوساز با کاربری فضای سبز و انتظامی پیشنهاد گردیده و نیز ساختمان اداری یکی از دستگاه‌ها با کاربری تاسیسات و تجهیزات شهری پیشنهاد و مصوب گردیده است که اساس سیستم حقوق مکتبسه و کاربری های موجود را بهم خواهد ریخت.

نظری‌پور ادامه داد: بنابراین مطابق با نقشه‌ها و ضوابط ارسالی طرح جامع به شهرداری ایرادها و اشکالاتی به صورت کلی در قالب 88 بند در 10 صفحه نسبت به نقشه های ارائه شده و 40 بند در 6 صفحه نسبت به ضوابط مندرج در دفترچه ها به معاون وزیر راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی منعکس شد.

ابلاغ طرح جامع مشکلاتی را برای شهروندان و شهر به همراه دارد
وی اضافه کرد: متاسفانه تاکنون علی رغم اطلاع رسانی شهرداری، دستورالعملی برای حل موضوعات دریافت نشده است، حال چناچه این طرح و ضوابط مقررات به مناطق شهرداری ابلاغ می‌شد، مشکلاتی را برای شهروندان و شهر ایجاد می‌کرد که شهرداری می‌بایست پاسخگوی دستگاه‌های نظارتی قرار می گرفت و در نتیجه امکان ابلاغ ضوابط به مناطق و ارگان های تابعه شهرداری وجود نداشت.

اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین بی‌توجهی به مکاتبات انجام دادند
نظری‌پور بیان کرد: در این راستا اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین نیز متاسفانه بی توجهی به مکاتبات انجام دادند و صرفا برای این موضوع پس از طی 4 ماه یک جلسه با حضور شهرداری و نماینده یکسری دستگاه‌ها برگزار و اعلام کردند که در طرح تفصیلی آینده شهر قزوین و مصوبات کمیسیون ماده پنج موضوعات قابل رسیدگی خواهد بود و چنانچه این روند صورت گردد مشکلاتی برای شهر و شهروندان من جمله عدم رعایت حقوق مکتسبه افراد به همراه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در این فاصله تا رسیدگی بعدی همه نقل و انتقالات و پروانه‌های صادره مشمول ضوابط خاصی خواهند بود که در مغایرت بین عملکرد گذشته و آینده شهرداری قرار می گیرند و در این فاصله زمانی تا اصلاحات طرح، حق و حقوق شهروندان تضییع خواهد شد.

این مسئول بیان کرد: بنابراین طرح مذکور به مناطق سه گانه شهرداری قزوین ابلاغ نگردیده و ضوابط و مصوبات کمیسیون ماده پنج جاری ملاک عمل شهرداری خواهد بود و ان شااله به محض اصلاحات به مناطق جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی تصریح کرد: عدم ابلاغ طرح جامع به مناطق شهرداری با مشورت معاونت عمرانی استانداری و شورای تامین استان صورت گرفته است.

انتهای پیام/7003با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.