آنفلوآنزای پرندگان در سطح قزوین کنترل شد
یکشبه 30 اردیبهشت 1397

رئیس دامپزشکی شهرستان قزوین:

آنفلوآنزای پرندگان در سطح قزوین کنترل شد/ موارد جدیدی از بروز این بیماری دور از انتظار نیست

 آنفلوآنزای پرندگان در سطح قزوین کنترل شد/ موارد جدیدی از بروز این بیماری دور از انتظار نیست
کد خبر: 222601/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1395/10/08 ساعت: 9:38 AM


رئیس دامپزشکی شهرستان قزوین از کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان در سطح شهرستان خبر داد و بیان کرد: هرچند موارد جدیدی از بروز این بیماری دور از انتظار نیست.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، سویه‌های مختلف ویروس آنفلوآنزا علاوه بر انسان در انواع گوناگونی از جانداران مانند پرندگان، سگ، خوک، اسب و حتی وال ایجاد بیماری می‌نمایند و در طول سالیان متمادی از طریق تغییر ماهیت قادر به ادامه حیات در جانداران مختلف شده که این تغییر ماهیت حتی در گونه ویروسی که تنها در یک نوع موجود زنده ایجاد بیماری میکند نیز رخ داده است.

به طور مثال ویروس عامل آنفلوآنزای طیور در زمان حاضر تفاوت بسیار زیادی با ویروس عامل این بیماری در سال‌های پیش دارد.

دکتر عیسی غیاث یزدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین گفت: رخداد آنفلوآنزا در طیور بومی و بخصوص صنعتی موجب خسارات فراوان اقتصادی تا حد نابودی کل گله ها پیش خواهد رفت؛ لذا جلوگیری از شیوع این بیماری یکی از اهداف اصلی سازمان دامپزشکی است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین از کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان در سطح شهرستان خبر داد.

وی افزود: با تلاش مستمر و پیگیر پرسنل اداره دامپزشکی شهرستان در تمام زمینه‌ها اعم از مراقبت فعال واحدهای روستایی، مکاتبات با دهیاری‌ها و اتحادیه‌های مرغداران صنعتی و همچنین کشتارگاه‌های طیور اطلاع رسانی و پایش به شکل منظم و دقیق انجام می‌گیرد، هرچند موارد جدیدی از بروز بیماری دور از انتظار نیست.

دکتر یزدی در خاتمه از صاحبان مشاغل مرتبط با طیور خواست که ضمن رعایت اصول بهداشتی - قرنطینه ای نسبت به اخذ مجوزهای قانونی دامپزشکی قبل از هر گونه فعالیتی اقدام کنند.

وی همچنین به عموم مردم توصیه کرد: از خرید پرندگان زینتی از پرنده فروشی‌های غیرمجاز جدا خودداری نموده و در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی طیور مراتب را از طریق سامانه تلفنی 1512 به اداره دامپزشکی منعکس کرده تا در اسرع وقت به موضوع رسیدگی شود.
انتهای پیام/2002


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.