خادم; بدنبال ایجاد ظرفیتی جدید برای توسعه کشتی زنان در جهان
دو شنبه 7 خرداد 1397

خادم: بدنبال ایجاد ظرفیتی جدید برای توسعه کشتی زنان در جهان هستیم

کد خبر: 222245/ کدخبرنگار : 46/ تاریخ انتشار: 1395/10/06


رئیس فدراسیون کشتی گفت: نگاه ایران به توسعه این شیوه از کشتی بانوان، نگاهی جهانی است و روند توسعه و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای جهانی شدن این شیوه، در میان بانوان علاقمند در دنیا، در ۴ تا ۶ سال آینده این هدف را محقق خواهد کرد.به گزارش خبرگزاری صبح قزوین، رسول خادم درباره پیشنهاد ایران برای کشتی زنان گفت: ایران برای توسعه کشتی در میان زنان بخصوص بانوان مسلمان و قشر قابل توجهی از بانوان غیرمسلمان دنیا که به دلایلی چون ملاحظات فرهنگی یا نپسندیدن پوشش فعلی کشتی بانوان نتوانسته‌اند در این رشته حضور داشته باشند، پیشنهاد برگزاری این شیوه جدید را با رعایت کامل پوشش به اتحادیه جهانی کشتی ارائه داده است.

رئیس فدراسیون کشتی ادامه داد: این شیوه از کشتی در نشست کمیسیون کشتی‌های تحت پوشش اتحادیه جهانی کشتی در استانبول مورد پذیرش قرارگرفت و مقرر شد فعالیت خود را در کنار رشته‌های محدود موجود زیر نظر کمیسیون شیوه های کشتی وابسته به اتحادیه جهانی کشتی، آغاز کند.

وی افزود: یکی دیگر از اهداف راه اندازی شیوه جدید«کشتی زنان»‌ توجه به اعتقادات، فرهنگ‌ها و سلیقه‌هایی است که علاقمند به حضور در شرایط موجود کشتی بانوان در دنیا نیستند. در واقع این شیوه جدید، می‌تواند در کنار شیوه جاری، مورد انتخاب علاقمندان خاص خودش واقع شود و با جذب بانوان می‌تواند افزایش میزان افراد مشارکت کننده جامعه کشتی در سراسر دنیا را بدنبال داشته باشد. این موضوع از موارد حائز اهمیت در حفظ موقعیت المپیکی کشتی خواهد بود.

خادم تصریح کرد: بسیاری از زنان دنیا به دلیل شرایط متفاوت فیزیکی که نسبت به مردان دارند و یا ملاحظات فرهنگی خاص، علاقمند نیستند در شیوه موجود کشتی زنان بخاطر نوع پوشش آن فعالیت کنند. این ممانعت فرهنگی فقط مربوط به گرایش‌های مذهبی خاص نیست، بلکه پوشش فعلی کشتی بانوان نیز مورد تایید بسیاری از زنان اروپایی و آمریکایی و حتی زنان فعال و صاحب مدال المپیک و جهان حال حاضر در کشتی بانوان نیز نیست.

عضو هیأت رئیسه اتحادیه جهانی تاکید کرد: حفظ سلامت (محافظت از گوش، فک، صورت و مو) و یا نوع پوشش دوبنده‌های موجود از جمله مسائل مورد انتقاد بانوان کشتی‌گیر فعلی در دنیاست. این عامل می‌تواند مسئله‌ای بازدارنده برای جذب بخش قابل توجهی از زنان دنیا برای حضور و فعالیت در رشته باستانی کشتی باشد. از طرف دیگر همانطور که در گزارش‌های داوری المپیک نیز اعلام شده بود، یکی از تخلفات بالا در کشتی زنان کشیده شدن موی سر بهنگام مبارزه بوده است.

خادم گفت: مطمئنیم بانوان ایرانی با علاقمندی ویژه‌ای که به ورزش ملی کشور، کشتی، دارند و توانمندی‌های فنی و روحیه سلحشوری که در میان ایشان وجود دارد، از کشورهای اصلی توسعه این شیوه در کشتی دنیا خواهند بود. شیوه جدید این امکان را فراهم می‌کند که جمعی از زنان علاقمند و مستعد به کشتی که به سبب عدم علاقمندی به نوع پوشش، شانسی برای حضور در این رشته ورزشی را نداشته‌اند، از این فرصت جدید استفاده کنند و به آمار جامعه کشتی جهان اضافه شود.

وی اظهار داشت: نوع پوشش این شیوه جدید، لباسی مناسب و در دسترس برای همگان است که از موی سر تا کف پا را تا پوشش داده و محافظت می‌کند. همچنین مو و سر بانوان کشتی‌گیر در این نوع از کشتی، با کلاهی مخصوص و گوش بند محافظت می‌شود. مطمئن باشید این نوع پوشش و محافظت، توسعه کشتی بانوان را در بین زنان علاقمند به کشتی تسریع می‌کند.

رئیس فدراسیون کشتی خاطر نشان کرد: در مسیر اجرایی کردن شیوه جدید کشتی بانوان با لباس مناسب، اصلاحات احتمالی و مورد نیاز طرح مذکور، از سوی اتحادیه جهانی، اعضای کمیسیون، فدراسیون کشتی ایران و کارشناسان نهادهای غیردولتی همکار با فدراسیون کشتی ایران در روند ارائه این طرح انجام خواهد گرفت.

انتهای پیام/سمنبع خبر : ورزشی فارس

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.