پیش بینی بودجه 738 میلیارد تومانی شهرداری‌ها استان در سال 95
شنبه 1 اردیبهشت 1397

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری قزوین اعلام کرد:

پیش بینی بودجه 738 میلیارد تومانی شهرداری‌ها استان در سال 95

پیش بینی بودجه 738 میلیارد تومانی شهرداری‌ها استان در سال 95
کد خبر: 216813/ کدخبرنگار : 51/ تاریخ انتشار: 1395/08/22 ساعت: 4:37 PM


مدیرکل دفتر امور شهری استانداری قزوین اعلام کرد: بودجه شهرداری‌ها در سال 95 به مبلغ 738 میلیارد تومان پیش بینی شده است.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، نشست خبری مدیر کل دفتر امور شهری و شوراها در استانداری قزوین با حضور خبرنگاران برگزار شد.
ایرج زاهد پور در این مراسم ابراز کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۰ تعداد جمعیت شهری از مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزارنفر، حدود ۷۳ درصد در ۲۵ شهر سکونت دارند که ۲۰ شهر دارای جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر و ۴ شهر بالای این میزان جمعیت دارند.
وی افزود: توجه به اقتصاد مقاومتی در شهرداری های استان جدی گرفته شده و برای اولین بار برای شفاف سازی امور سیستم یکپارچه سازی شهرسازی در ۱۵ شهرداری عملیاتی شده است.
مدیرکل دفتر امور شهری استانداری قزوین بیان کرد: با اجرای این سیستم از هزینه های اضافی جلوگیری شده و در وقت نیز صرفه جویی لازم صورت می گیرد.
زاهدپور با اشاره به معرفی استان قزوین به عنوان پایلوت زیست محیطی در نابودی و دفن زباله‌ها مطرح کرد: در گذشته هر شهری جایگاه جداگانه‌ای برای دفن زباله داشت که این موضوع مشکلات زیست محیطی زیادی را ایجاد کرده بود اما امروز با همکاری شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌‌ها سایت محمدآباد با 110 هکتار مساحت و 20 میلیارد تومان هزینه راه‌اندازی شد.
وی با بیان اینکه روزانه 700 تن زباله در استان تولید می‌شود، اضافه کرد: بیش از 100 روستا و دهیاری نیز زباله‌های خود را به سایت محمدآباد منتقل می‌کنند و این سایت شرایط دفن بهداشتی زباله را داشته و هیچ آلودگی زیست محیطی نخواهد داشت.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری قزوین احداث کارخانه تولید کمپوست را یکی از راهکارهای توسعه سایت محمدآباد دانست و تصریح کرد: از دستگاه‌های متولی تقاضای کمک داریم تا بتوانیم کمپوستی استاندارد تولید کنیم.
زاهدپور به راه‌اندازی کارخانه زباله‌سوز و انتقادهایی که در این زمینه وجود دارد اشاره کرد و گفت: این مجموعه با همکاری بخش خصوصی ایجاد شده و ما به دنبال مجموعه‌ای هستیم که کمترین آثار تخریبی را داشته باشد.
وی از تولید روزانه 10 تن زباله در مطب‌ها، درمانگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها خبر داد و گفت: استان قزوین نخستین استانی است که تفکیک، جمع‌آوری و انتقال زباله‌های بهداشتی و زباله مطب‌ها را مدیریت می‌کند و در این حوزه 360 مطب و 20 آزمایشگاه با ما همکاری دارند.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری قزوین اضافه کرد: امیدواریم تا پایان سال 3 شهرستان آبیک، تاکستان و البرز نیز به سیستم جمع‌آوری زباله‌های بهداشتی بپیوندند.
این مسئول با اشاره به ساماندهی زباله‌های صنعتی تصریح کرد: 10 هزار هکتار در سایت محمدآباد به شهرداری واگذار شده است که شهرداری این زمین را به بخش خصوصی واگذار کرده و تاکنون بیش از 5 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این منطقه صورت گرفته است.
زاهدپور اظهارداشت: در سال گذشته ۶۴ هزارمترمربع ساخت و ساز در استان انجام شده و امسال ۵۰۳ هزار مترمربع جواز ساخت صادر شده که امیدواریم تا پایان سال دو میلیون مترمربع ساخت و ساز صورت گیرد.
وی اضافه کرد:درمجموع درآمد شهرداری ها ۳۴ درصد از منابع محلی تامین می شود، یک درصد منابع استانی است، ۵ درصد سازمان شهرداری ها، ۲۵ درصد ارزش افزوده، ۳۵ درصد سایر منابع است.
زاهدپور تصریح کرد: ۵۱۰۰ تن قیر در میان شهرداری های زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت توزیع شد و چهار شهر تاکستان، اقبالیه، آبیک و محمدیه هرکدام ۲۵۰ میلیون تومان کمک نقدی دریافت خواهند کرد.
مدیرکل دفتر امور شهری استانداری قزوین اضافه کرد:بودجه شهرداریهای استان در سال گذشته ۶۰۰ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان بود که امسال پیش بینی می شود این میزان به ۷۳۸ میلیارد تومان برسد.
وی گفت: ۶۵ درصد اعتبارات شهرداری ها در سال گذشته در بخش عمرانی هزینه شد و امسال این رقم به ۶۹ درصد خواهد رسید و سرانه عمرانی هر نفر ۴۸۰ هزار تومان است.
زاهدپور اظهارداشت: از محل ارزش افزوده در سال گذشته ۸۶ میلیارد تومان میان شهرداری ها توزیع شد که از محل آن ۶۰ پروژه مهم اجرا شده و یا در دست اجراست.
وی در پایان گفت: توزیع ۲۰ دستگاه ماشین آلات سنگین بین شهرداری ها برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر انجام شده است.
انتهای پیام/7006با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.