"نهضت سواد رسانه‌ای" از طرح‌های برگزیده سومین مجمع سالانه بس
یکشبه 25 آذر 1397

مسئول کارگروه بسیج جامعه زنان قزوین:

"نهضت سواد رسانه‌ای" از طرح‌های برگزیده سومین مجمع سالانه بسیج شد

"نهضت سواد رسانه‌ای" از طرح‌های برگزیده سومین مجمع سالانه بسیج شد
کد خبر: 216162/ کدخبرنگار : 23/ تاریخ انتشار: 1395/07/27 ساعت: 2:15 PM


مسئول کارگروه بسیج جامعه زنان عنوان کرد: طرح "همه باهم نهضت سواد رسانه‌ای" جزو طرح‌های برگزیده سومین مجمع سالانه بسیج استان قزوین شد که قرار است در این مجمع مطرح و مورد بررسی قرار بگیرد.دکتر فاطمه محمدبیگی، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین درباره طرح جدید مجمع بسیج استان قزوین اظهار کرد: طرح "نهضت سواد رسانه‌ای" پروژه‌ای است که 9 ماه پیش پیشنهاد شد و طی این 9 ماه 20 جلسه برای بررسی این طرح برگزار شد.
وی در ادامه افزود: مراحل مختلف این طرح در کارگروه مجامع بسیج مطرح شد و از بین مجامع مختلف کارگروه زن و خانواده و گروه بسیج مهندسی کشاورزی دو مقاله ارائه دادند.
عضو شورای بسیج جامعه پزشکی استان ادامه داد: این دو مقاله پیشنهادی سواد رسانه‌ای در حوزه زنان و خانواده و منابع آبی استان با محوریت گروه بسیج مهندسی کشاورزی در مرحله مجمع استانی انتخاب شده است و با رأی ارگان‌ها و نهادها و دستگاه‌های مختلف انتخاب و اجرایی خواهد شد.
وی عنوان کرد: دستگاه‌های مختلف برای همکاری در این طرح دعوت شده‌اند تا با حمایت از این طرح کارکرد نهادهای دولتی و حاکمیتی و امنیت عمومی افزایش یابد، شعار ما در این طرح "همه باهم نهضت سواد آموزی رسانه‌ای" است و برای افزایش سواد رسانه‌ای خانواده‌ها نهضت ادامه دارد.
عضو هیأت رئیسه مجمع بسیج استان با بیان اینکه هدف ما افزایش سطح نهضت سواد رسانه‌ای خانواده‌های استان قزوین است، بیان کرد: این طرح از طریق کارگاه‌های آموزشی و کتب مدون سواد رسانه‌ای در زمینه شناسایی 11 رسانه شامل تلویزیون، رادیو، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های یارانه‌ای، اینترنت، موبایل، خبرگزاری‌ها و مطبوعات، عکس، فیلم و سینما است.

به گفته کارشناسان در آینده 90درصد در ایران کاربر فضای مجازی خواهیم داشت

محمدبیگی بیان کرد: این یازده رسانه از چهار جهت در طرح نهضت سواد رسانه‌ای مورد بررسی و شناخت و آموزش قرار می‎گیرند، یک معرفی و شناخت رسانه‌، دوم روش‌های تحلیل و ارزیابی رسانه و پیام‌های تولیدی آن تا قدرت ارزیابی داده‌های یک رسانه را داشته باشیم.
وی اضافه کرد: سومین راه برای شناخت و آموزش طرح نهضت سواد رسانه‌ای ایجاد فرهنگ و نحوه مصرف اصولی رسانه، است و چهارمین مسیر آموزش مهارت‌های عمومی برای به کاربردن رسانه است.
این مسئول با اشاره به اهداف ایجاد طرح نهضت سواد رسانه‌ای گفت: افزایش سطح سواد رسانه‌ای خانواده‌ها در استان قزوین، ترویج مشارکت‌های فعال و موثر، مقابله با تهدیدات جنگ نرم در فضای مجازی در بین خانواده‌ها و کاهش شکاف اطلاعاتی بین والدین و فرزندان از اهداف این طرح است.
وی خاطرنشان کرد: مشکل امروز خانواده‌ها استفاده فرزندان از رسانه‌ها به خصوص فضاهای مجازی، تلگرام و اینترنت است که یک فضای محرمانه در داخل خانه بین اعضای خانواده ایجاد شده و والدین به دلیل نداشتن سواد رسانه‌ای اغلب نمی‌توانند از این فضا مطلع باشند.
محمدبیگی افزود: غفلت والدین از فضای محرمانه فرزندان زمینه ساز اتفاق‌های ناگوار، افت درسی، گرایش به بزهکاری و فساد می‌شود.
وی با اشاره به افزایش حضور کاربران در فضای مجازی اذعان کرد: سال 2015 در ایران از فضای مجازی 2/57دهم درصد و در جهان 18درصد استفاده می‌کنند، به گفته آینده پژوهان در آینده 90درصد در ایران و 70 درصد در جهان کاربر فضای مجازی خواهیم داشت، آمار نشان می‌دهد که کشور ما نیاز به سواد رسانه‌ای دارد.
این مسئول اظهار کرد: رسانه همچون یک کالا است، ما باید از این کالای مغزی و ذهنی استفاده بهینه کنیم در فضای مجازی فضاهای مثبتی وجود دارد که معمولا از آن غفلت می‌شود.
وی با بیان اینکه کاربران ایرانی در استفاده از رسانه‌ها افراط می‎کنند، اذعان کرد: خانواده‌ها با بهره‌مندی از سواد رسانه ای می‌توانند از فضاهای مثبت آن استفاده کرده و به اطرافیان خود نیز این مهارت‌ها را آموزش دهند، ما باید فضاهای منفی رسانه‌ها را به فضاهای مثبت تبدیل کنیم.
انتهای پیام/3008با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.