سرنوشت نامعلوم و مبهم 34 قرارداد و معاهده بین‌المللی دولت یا
جمعه 4 خرداد 1397

فاجعه‌ای که دیپلماسی اقتصادی روحانی برای کشور به ارمغان آورد؛

سرنوشت نامعلوم و مبهم 34 قرارداد و معاهده بین‌المللی دولت یازدهم با غرب+جدول آماری

سرنوشت نامعلوم و مبهم 34 قرارداد و معاهده بین‌المللی دولت یازدهم با غرب+جدول آماری
کد خبر: 216152/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1395/07/27 ساعت: 11:30 AM


حال پس از گذشت حدود 9 ماه از اجرای برجام و رفت و آمد صدها هیأت تجاری هنوز بسیاری از این قراردادها به اجرا در نیامده اند و محرمانه بودن برخی از آنها زمینه ضربه زدن به امنیت کشور را فراهم کرده است.به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین،پس از امضای توافق هسته ای میان ایران و 5+1 ، مقامات دولتی سخن از رفع تحریم ها و در نتیجه ورود شرکت های بزرگ غربی به بازارهای ایران به میان آوردند و سفرهای مقامات و همچنین هیئت های تجاری اروپایی به ایران را به عنوان دلیلی برای اثبات این مدعا استفاده می کردند.

در عین حال مقامات کشورمان نیز پس از برجام به همراه برخی هیئت های اقتصادی به کشورهای غربی سفر کرده و از امضای قرارداد های تجاری خبر می دادند.

با توجه به وعده و وعیدهای دولتمردان پیش از برجام مبنی بر حل مشکلات اقتصادی، علمی، زیست محیطی و ... با رفع تحریم ها و ایجاد رابطه و امضای قراردادهای اقتصادی با کشورهای غربی، این ذهنیت در میان مردم به وجود آمده بود که با این رفت و آمدها و امضای قراردادها بین طرفین، خونی تازه در رگهای کشور تزریق خواهد شد و دستاورد های فراونی نصیب کشور خوهد شد.

اما خیلی زود خیال های شیرین دولت مبنی بر ایجاد روابط اقتصادی با غربی ها و باز شدن درب های جدید بر روی اقتصاد ایران پایان یافت. بدعهدی های آمریکایی ها در برجام نقطه آغازی بر این رفتار ها بود.

در ادامه نیز سوئیفت وصل نشد، بوئینگ و ایرباس خواستار دریافت مجوز از دولت آمریکا برای اجرای قرارداد خود با ایران شدند، بانک های بزرگ اروپایی همکاری های لازم را با ایران انجام ندادند تا بتوان گفت که عایدی ایران از برجام و به تبع آن قراردادهای اقتصادی امضا شده با طرف های غربی تقریبا هیچ باشد و مردم از این به بعد برای اجرای تعهدات طرف های غربی انتظار کشند.

این در حالی بود که رهبر انقلاب پس از گذشت دوماه از اجرایی شدن برجام در سخنانی بیان داشتند:این رفت‌وآمدهایی که الان هست، هیچ معنای مثبتی تاکنون برای ما نداشته؛ حالا در آینده ممکن است داشته باشد ـ نمی‌دانم ـ اما تا الان این رفت‌وآمدهایی که وجود داشته، هیچ اثری[نداشته]. این را هم من باز به یکی دیگر از این آقایان روسایی که همین چندی پیش اینجا آمده بودند ـ آقای دکتر روحانی هم حضور داشتند ـ گفتم که باید روی زمین معلوم باشد؛ روی کاغذ فایده‌ای ندارد که بنشینید مذاکره کنید، تفاهم کنید سر یک چیزهایی که بعد هم تحقق پیدا نکند و مشروطش کنید به موافقت فلان جا، باید روی زمین معلوم باشد که چه اتفاقی دارد می‌افتد؛ چه کاری دارد انجام می‌گیرد؛ این تا حالا نشده. البته امیدواریم ان‌شاءالله با دنبال‌گیری‌ای که آقایان دارند می‌کنند این کار تحقق پیدا کند."

حال پس از گذشت حدود 9 ماه از اجرای برجام و رفت و آمد صدها هیئت تجاری هنوز بسیاری از این قراردادها به اجرا در نیامده اند در حالی که برخی از آنها دارای مفادی محرمانه هستند که باعث ضرر رساندن به منافع ملی می شوند و موجبات انتقادات زیادی را از طرف کارشناسان و صاحب نظران فراهم نموده است.

امضای این قراردادها نشان از ضعف دیپلماتیک نگرش سازش با جهان توسط مقامات دولتی دارد که این نگاه ناشی از همان ایدئولوژی ما نمی توانیم و نگاه به خارج این افراد می باشد که چنین دیدگاهی هنوز و پس از گذشت سه سال هیچ نتیجه ای برای کشور نداشته است.

تعدادی از مهمترین قراردادهای تجاری امضا شده میان مقامات دولتی ایران و سایر کشورها و فرجام آنها تا به امروز توسط خبرنگار بین الملل پایگاه 598 در جدول ذیل گردآوری شده است که به نظر خوانندگان محترم می رسد.انتهای پیام/1404


منبع خبر : پایگاه598

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.