لکه ننگی به نام موساد + تصاویر
سه شبه 29 خرداد 1397

لانه‌های زنبور؛

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر
کد خبر: 215904/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1395/07/17 ساعت: 2:58 PM


بزرگترین بمب‌های خبری جهان به افشای عملیات و فعالیت‌های سرویس‌های اطلاعاتی اختصاص دارد.به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین،سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای صاحب قدرت در جهان بدلیل مخفی‌کاری ذاتی‌شان، همواره از موضوعات مورد علاقه بودند و بزرگترین بمب‌های خبری جهان نیز به افشای عملیات و فعالیت‌های سرویس‌های اطلاعاتی اختصاص داشته است.

سازمان اطلاعات و وظایف ویژه اسرائیل (موساد)

سازمان اطلاعات و وظایف ویژه (موساد) نام سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل است که جمع‌آوری اطلاعات و خنثی‌سازی فعالیت‌های علیه اسراییل از اقدامات این سازمان مخفی‌است. این سازمان در فعالیتهای خود جنبه مخفیانه کار کردن را رعایت می‌نماید. در رابطه با زمینه‌های مختلفی که توسط این سازمان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، می‌توان از روابط مخفیانه‌ای که کمک زیادی به بستن پیمان‌های صلح بین اسرائیل و کشورهای مصر و اردن داشته‌است، قضیه اسرا و مفقودین، تکنولوژی، پژوهش و تحقیق نام برد.

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر

این سازمان در اول آوریل سال ۱۹۵۱ تشکیل شد. موساد توسط نخست وزیر وقت اسرائیل، دایوید بن گورین تأسیس شد. او هدف آن را اینگونه اعلام کرد: برای کشور ما که از ابتدای تأسیس تحت فشار دشمنانش قرار داشته‌ است، اطلاعات به عنوان خط مقدم دفاع ضروری‌است و ما باید به خوبی بیاموزیم و بدانیم که در اطرافمان چه می‌گذرد.

مزدوران اسرائیل مأموریت گردآوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل اطلاعات و انجام عملیات مخفیانه ویژه در خارج از خاک اسرائیل را، به عهده موساد واگذار نموده‌ اند. گفتنی‌ است که دفتر اصلی موساد در تل آویو است. این مؤسسه در برآوردهای اخیر دارای ۱۲۰۰ نفر کارمند دفتری می‌باشد.

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر

موساد یک سازمان کشوری‌است که دستورهای خود را از رهبران اسرائیل دریافت می‌نماید و هدف فعالیتهای آن، پاسخ گوئی به نیازهای متغیر اطلاعاتی و عملیاتی بوده‌ است.هویت مدیران ارشد بخش‌های داخلی موساد معمولاً جزو اسرار حکومتی تلقی می‌شود. اما هویت رؤسای موساد همواره اعلام می‌شود. در مارس سال ۱۹۹۶ دانی یاقوم به جای رئیس قبلی این مؤسسه شبتای شاویت که در ۱۹۹۶ استعفاء داده بود، مدیر موساد شد.از ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، ریاست سازمان اطلاعات و وظایف ویژه (موساد) به عهده تأمیر پاردو سپرده شده‎است.

بلافاصله پس از برپایی به ناحق حکومت اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی، داوید بن گوریون نخستین نخست وزیر اسرائیل، نظر خود را در رابطه با برپائی چهارچوب‌هایی کشوری برای نهادهای اطلاعاتی، که در زمان پیش از برپائی رژیم اسرائیل فعال بودند، ابراز داشت. در ۷ ژوئن ۱۹۴۸ داوید بن گوریون، نخست وزیر اسرائیل، دو نفر را به ملاقات با خود فراخواند:

رئوبن شیلواخ (که یکی از افراد بخش سیاسی آژانس یهود بود)ایسر بئری (ایسر بیرنتسوایگ، ملقب به «ایسر بزرگ») که عملاً مدیریت «شای» را بر عهده داشت و اخیراً جایگزین «داوید شاالتی ال» شده بود. نتیجه اولیه این ملاقات تعیین حیطه نهادهای اطلاعاتی رژیم نو پای اسرائیل بود. در نهایت به وسیله هاگانا یک سازمان سری ویژه تشکیل شد که دفتر اطلاعات موسوم به شای نام گرفت. در سال ۱۹۳۷ نیز هاگانا سازمان «موساد لیالیفی بیت» (به معنی دفتر مهاجرت) را تشکیل داد.

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر

سازمان اطلاعات اسرائیل در سال ۱۹۵۱ وقتی که برای نخستین بار به صورت رسمی اعلام موجودیت کرد، این اسم را داشت و شبکهٔ جاسوسی آن نیز از آن زمان موساد نامیده می‌شوند.

استفاده موساد از زنان برای انجام عملیات جاسوسی

رئيس موساد درباره جاسوسان زن اين سازمان صهيونيستی می‌گويد: زن‌ها به دليل قدرت چندگانه‌شان، مزيت متمايزی نسبت به مردها در جنگ‌‌های مخفيانه دارند. "تامير پاردو" "Tamir Pardo" در مصاحبه با مجله صهيونيستی Lady Globes"" می‌افزايد: زن‌ها در هنگامی که بحث‌های امنيتی در اولويت هستند بهتر از مردان نقش خود را ايفا می‌کنند.

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر

وی ادامه داد؛ طنازی‌های زنانه يکی از راه‌های بسيار مناسب در ماوريت‌های جاسوسی است. زن‌ها در برخی ماموريت‌ها از مردان جاسوس بهتر عمل می‌کنند. مردی که می‌خواهد در مناطق ممنوعه وارد شود، شانس کمی براي راه پيدا کردن دارد، اما شانس موفقيت يک زن خندان و جذاب بسيار بيشتر است.

يک خاخام اسراييلی استفاده جنسی از زنان جاسوس در ماموريت‌هاي دام عسل عليه دشمنان را مجاز دانسته است. در تحقيقاتی که موسسه صهيونيستی زموت با نام "رابطه نامشروع به خاطر امنيت ملی" انجام داده‌ است، مشخص شد که رژيم صهيونيستی بارها از عمليات‌های "دام عسل" استفاده کرده است. برای مثال در سال 1966جاسوس زن اسراييلی يک خلبان عراقی را متقاعد کرد تا با هواپيماي MIG خود به سرزمين‌های اشغالی فرار کند.

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر

دام عسل "Honey Trap"، به ماموريت‌های ويژه زن‌های جاسوس رژيم صهيونيستی گفته می‌شود. در اين عمليات‌های ويژه، جاسوسان اسراييلی با نزديک شدن به سوژه‌های مورد نظر خود و نفوذ در سيستم‌های اطلاعاتی، دست به جاسوسی زده يا حتی در برخی از موارد اقدامات تروريستی انجام می‌دهند.

عملیات‌های تروریستی موساد

ربودن و انتقال مخفیانه مردخای وانونو در کشور ایتالیا توسط کماندوهای ویژه موساد در سال ۱۹۸۶به دلیل افشای اطلاعات محرمانه کشور اسرائیل مبنی بر ساخت بمب اتم در نیروگاه اتمی دیمونا.

دستگیری عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان در سال ۱۹۹۹ میلادی در عملیاتی مشترک به همراه سیای آمریکا و سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (میت) شهادت شیخ احمد یاسین رهبر معنوی سازمان حماس در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۰۴. قابل ذکر است. این ترور واکنش‌های جهانی را برانگیخت و در این راستا رأی‌گیری برای صدور قطعنامه‌ای در شورای امنیت نیز انجام گرفت که با ۱۱ رای موافق ۳ رای ممتنع و وتوی آمریکا از تصویب بازماند.

ترور عبدالعزیز رنتیسی رهبر جدید سازمان حماس به همراه دو تن از همراهانش، در حملهٔ دیگر در کمتر از یک ماه بعد از شهادت شیخ احمد یاسین. در این حادثه عده‌ای نیز زخمی شدند.

لکه ننگی به نام موساد + تصاویر

بمب گذاری در خودروی عزالدین شیخ خلیل (عضو بلندپایه حماس) در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۴، در شهر دمشق در کشور سوریه که منجر به شهادت وی و زخمی شدن ۳ تن دیگر شد.

ترور محمود المبحوح از اعضای ارشد حماس در امارات.

شهادت مظلومانه چند تن از دانشمندان هسته ای جمهوری اسلامی ایران از جمله مصطفی احمدی روشن، داریوش رضایی، دکتر شهریاری و دکتر علی‌محمدی در کارنامه سیاه موساد قرار دارد.انتهای پیام/1404


منبع خبر : باشگاه خبرنگاران

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.