چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران احیا می‌شود
چهار شنبه 2 خرداد 1397

مدیرکل میراث فرهنگی استان:

چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران احیا می‌شود

چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران احیا می‌شود
کد خبر: 215589/ کدخبرنگار : 50/ تاریخ انتشار: 1395/07/03 ساعت: 3:06 PM


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران پس از وقفه دوازده ساله احیا می‌شود.به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر  صبح قزوین، نخستین جلسه کمیته اجرایی برگزاری چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران در قزوین ظهر امروز(شنبه) با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و نمایندگان پارک علم و فناوری استان، دفتر فنی استانداری، معاونت طرح و برنامه شهرداری و اداره‌کل امور شهری و شوراهای استانداری در محل اداره میراث فرهنگی استان قزوین برگزار شد.
در این نشست محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به نحوه برگزاری کنگره‌های استانی اظهار کرد: با توجه به تجربه‌ برگزاری کنگره‌های گذشته، اگر بخواهیم ساختار مبتنی بر فراخوان برای آن تعریف کنیم، تعداد مقالاتی که به لحاظ کیفی بتوان به آن تکیه کرد زیاد نخواهد بود به همین جهت باید با همفکری کمیته علمی برگزاری همایش به افراد صاحب نظر سفارش مقاله داده تا با اطمینان بیشتر بایسته‌های علمی همایش تامین شود.
حضرتی با اشاره به محورهای کلی پیشنهاد شده برای چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در قزوین بیان کرد: هشت محور پیشنهادی با عناوین حوزه‌های فرهنگی– طبیعی شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی، باستان شناسی، معماری و شهرسازی، میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و کشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس و راه‌های فرهنگی و عناصر وابسته برای این همایش پیشنهاد شده است.
وی ادامه داد: تلاش شده است که این محورها حدالامکان به صورت کلی باشد تا محورهای دیگری را هم شامل شوند و این امکان وجود دارد تا با همفکری اعضای کمیته علمی محورهای دیگری نیز به این مجموعه اضافه شود.
این مسئول درباره تنوع موضوعات همایش خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این همایش پس از یک وقفه 12 ساله دوباره احیاء می‌شود، مقرر شده که موضوعات به صورت عمومی مطرح و در صورت تداوم، این روند در سال‌های بعد به صورت موضوعی عمل شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین جوانگرایی را عامل مهمی در موفقیت این کنگره دانست و تصریح کرد: همایش تاریخ معماری و شهرسازی ایران در صورتی موفق خواهد بود که بتوانیم نسل جوان را با خود همراه نموده و از ظرفیت جوانان و حرف‌های تازه این نسل از جامعه در برگزاری کنگره استفاده نماییم.
وی همچنین با اعلام تاریخ پیشنهادی برگزاری همایش ابراز کرد: با توجه به بحث جوانگرایی در برگزاری جشنواره، تاریخ اجرای آن اواخر آذر ماه در نظر گرفته شده تا هم فرصت تحقیق و نوشتن برای دانشجویان فراهم و هم مداخله زمانی با دوره امتحانات نداشته باشد ولی با تصمیم کمیته علمی این تاریخ تا آخر بهمن ماه قابل تغییر بوده تا الزامات علمی و اجرایی همایش رعایت شود.
حضرتی گستره شرکت کنندگان را در مدت زمان برگزاری مهم خواند و افزود: در صورت افزایش تعداد مقالات ارائه شده این همایش در دو یا سه نیم‌روز برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/7003


با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.