احشام هم از چرا در مراتع طارم محروم شدند+تصاویر
سه شبه 2 بهمن 1397

باز هم تخریب مراتع استان قزوین؛

احشام هم از چرا در مراتع طارم محروم شدند+تصاویر

احشام هم از چرا در مراتع طارم محروم شدند+تصاویر
کد خبر: 197150/ کدخبرنگار : 7/ تاریخ انتشار: 1395/03/22 ساعت: 9:37 AM


اهالی روستاهای کلهر طارم به دنبال پس گرفتن زمین‌های تصرف شده خود هستند و دامداران این منطقه مجبورند دام‌های خود را بفروشند.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین،____ فرزانه میرخوند.

چندی پیش با خبر شدیم که اهالی برخی از روستاهای منطقه طارم سفلی به دنبال تنظیم شکایت و پیگیر تشکیل جلسه با مسئولین استانی هستند تا اینکه به طور اتفاقی یکی از دوستان، ما را از شرح ماجرا مطلع کرد.
شنیدن جریان پیش آمده؛ مسئله زمین‌خواری را در ذهنمان تداعی کرد، موضوعی که امروزه به چالشی برای بسیاری از روستانشینان استان قزوین تبدیل شده است.
برخی از اهالی روستای کلهر می‌گویند: عده‌ای تهران‌نشین که نفوذ خوبی در ادارات و روابط مطلوبی با مسئولان دارند، ییلاقات روستاهای طارم سفلی را مکان خوبی برای هواخوری و استراحت تابستانه دیده‌اند و به همین منظور با سندسازی و بدون تعارف بیش از 700 هکتار از اراضی کشاورزان و دامداران این منطقه را به نام خود مصادره کرده‌اند.


آنچه که در ادامه می‌خوانید حرف دل اهالی روستاهای کلهر است که بعد از سال‌ها تلاش و زحمت، امروز باید در راهروی ادارات به امید دیدار با مسئولین باشند تا شاید بتوانند اراضی آبا و اجدادی خود را پس بگیرند.
محمود کلهر، از اهالی روستای گورخانه ضمن بیان نگرانی مردم این منطقه می‌گوید: متاسفانه عده‌ای که خود ساکن تهران هستند، پلاک‌های روستاهای کلهر را تغییر داده‌اند و اراضی قشلاقی روستاهای کلهر که جزو پلاک‌های 11 و 12 بوده است را با درخواست از منابع طبیعی به نام خود درآوردند.
وی در ادامه می‌افزاید: این افراد بیش از 700 هکتار از اراضی اهالی روستاهای گورخانه، قوشچی و مرتضانک را تغییر پلاک داده و به نام خود ثبت کرده‌اند.
کلهر با بیان اینکه بیش از 56 خانوار از اهالی کلهر برای همین مناطقی که تصرف شده پروانه چرا دارند، عنوان می‌کند که این خانواده‌ها هر کدام 50 تا 70 راس گوسفند دارند که در مجموع ساکنان این منطقه دارای بیش از 4 هزار و 500 راس گوسفند است.
این دامدار روستای گورخانه با اشاره به مشکلاتی که تغییر پلاک‌های قشلاقی برای اهالی روستاهای کلهر ایجاد کرده است، ادامه می‌دهد: هم اکنون افرادی که اراضی ما را تصرف کرده‌اند اجازه ورود به این مناطق را به دامداران نداده و ما نمی‌توانیم دام‌های خود را برای چرا و آب دادن از این مناطق عبور دهیم و به نوعی راه‌های دسترسی به مراتع مسدود شده است.


جمشید کلهر، عضو شورای روستای گورخانه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی با بیان اینکه علاوه بر تغییر پلاک مناطق قشلاقی دخل و تصرفاتی در مناطق ییلاقی روستاهای کلهر صورت گرفته است تاکید می‌کند: منطقه ییلاقی فردوس را برخی از اهالی سیاهپوش با درخواست از منابع ملی به عنوان مرتع به نام خود ثبت کرده‌اند.
وی می‌افزاید: متاسفانه افرادی که حتی یک راس گوسفند ندارند، توانستند با اعمال نفوذ و روابطی که در ادارات و دستگاه‌ها دارند 719 هکتار از مناطق ییلاقی فردوس را به نام خود ثبت کرده و برای این منطقه پروانه چرا بگیرند.
عضو شورای روستای گورخانه بیان می‌کند: عده‌ای از اهالی سیاهپوش که سال‌هاست در تهران زندگی می‌کنند پس از بازنشستگی برای خوش‌گذرانی و اوقات فراغت به روستای قدیمی خود سمنگان آمده و اقدام به ویلاسازی کرده‌اند؛ اما متاسفانه این ساخت‌وسازها در محدوده روستا نبوده و بسیاری از اراضی برای همین منظور تخریب شده است.
کلهر تصریح می‌کند: تاکنون 4 مورد شکایت علیه این افراد در راستای تخریب و تصرف اراضی تنظیم شده و به دستگاه‎های مربوطه گزارش شده است؛ اما متاسفانه با اعمال نفوذی این زمین‌خواران دارند تاکنون هیچ رسیدگی صورت نگرفته است.


محرمعلی کلهر، عضو شورای قوشچی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ضمن تایید موارد ذکر شده می‌گوید: جلساتی طی هفته‌های گذشته با اداره امور اراضی، بازرسی سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی استان داشته‌ایم و شکایات خود را اعلام کردیم و قول‌هایی برای پس گرفتن این تصرفات داده شد که امیدواریم محقق شود.
وی ضمن ابراز نگرانی عنوان می‌کند: با تصرفاتی که در مراتع و اراضی ییلاقی و قشلاقی روستاهای کلهر صورت گرفته است بیش از 300 تا 400 نفر از جوانان ما که از طریق دامداری و کشاورزی امرار معاش می‌‌کردند، بیکار شده‌اند و این موضوع متاسفانه مهاجرت به شهر را تشدید کرده است.
عضو شورای اسلامی روستای قوشچی اظهار می‌کند: هم اکنون چاره‌ای نداریم و باید گوسفندان خود را بفروشیم چراکه برای ادامه شغل دامداری نیاز به مرتع داریم که متاسفانه مراتع ما توسط عده‌ای عافیت طلب تصرف شده است؛ خیلی از اهالی روستاهای کلهر می‌گویند که دولت بیاید و کل این منطقه را بگیرد و ما از روستاها کوچ کنیم چراکه با نبود دامداری و کشاورزی درواقع روستانشینی هیچ سودی برای ما ندارد.حسن کلهر، عضو شورای اسلامی روستای گورخانه با اشاره به افرادی که پلاک‌ روستای کلهر را تغییر داده و اقدام با ویلاسازی در مزارع زراعی کرده‌اند، بیان می‌کند: این افراد می‌گویند که ما مراتع را از دولت گرفتیم در حالی که اهالی کلهر برای منطقه ییلاقی فردوس و پلاک‌های 11 و 12 سند دارند و این سند دارای قدمت بیش از 200 سال بوده و معتبر است.
وی خاطرنشان می‌کند: اهالی روستاهای کلهر تا 10 سال پیش به روستای فردوس و مناطق ییلاقی خود کوچ می‌کردند اما به دلیل سختی راه و ماشین رو نبودن این مسیر چند سالی است که فقط دام‌های ما به همراه چوپان‌ها به این مناطق می‌روند که متاسفانه عده‌ای از غفلت اهالی روستا سوء استفاده کرده و ییلاقات ما را به نام خود ثبت کرده‌اند و درواقع یک منطقه سنددار را به تصرف خود درآوردند.
کلهر می‌افزاید: جلساتی که با مسئولین مربوطه داشتیم به ما گفتند که اگر پیگیری داشته باشید این مناطق قابل پس گیری است اما این مقوله پیگیری نیازمند صرف وقت و هزینه است که اکثر کشاورزان و دامدارن مناطق روستایی توانایی مالی چندانی برای گرفتن وکیل و پیگیری این موضوع ندارند.
عضو شورای روستای گورخانه ضمن درخواست پیگیری این موضوع از جانب مسئولین تاکید می‌کند: متاسفانه هم اکنون دامداران ما سرگردان هستند و متاسفانه افرادی که مراتع و اراضی اهالی کلهر را تصرف کرده‌اند برای چرای گوسفندان از ما تقاضای هزینه می‌کنند.


لازم به ذکر است، این گزارش انعکاس نظرات مردم روستاهای طارم بود اما صبح قزوین برای کشف حقیقت و نحوه واگذاری‌ها مصاحبه با مسئولین منابع طبیعی را در دستور کار دارد و از هر گونه پیش داوری اجتناب می‌کند.
انتهای پیام/3009

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.