توریسم عشایری فرصتی برای کارآفرینی در ایلام
چهار شنبه 26 دی 1397

توریسم عشایری فرصتی برای کارآفرینی در ایلام

کد خبر: 188936/ کدخبرنگار : 46/ تاریخ انتشار: 1395/03/04


رئیس گروه تبلیغات و بازاریابی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام گفت: استان ایلام در آینده‌ای نزدیک به یکی از مقاصد گردشگری عشایری تبدیل می‌شود.رئیس گروه تبلیغات و بازاریابی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام گفت: استان ایلام در آینده‌ای نزدیک به یکی از مقاصد گردشگری عشایری تبدیل می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر صبح قزوین( صبح قزوین)، منطقه ایلام، «امین نظریان» اظهار کرد: باید توسعه گردشگری عشایری در اولویت کار میراث‌فرهنگی قرار گیرد، چون زندگی عشایری و کوچ در این منطقه بسیاری از سنن و ارزش‌های اصیل ایرانی را حفظ کرده است.

وی ادامه داد: وجود عشایر و نحوه زندگی، هم‌چون عکس‌هایی با جذابیت بی‌حد و حصر و زیبایی خیره‌کننده در آلبوم طبیعت، چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد و بستری مناسب را برای گردشگری فراهم می‌کند هم‌چنین نوع زندگی کوچ‌نشینی که ایلات و عشایر را به‌عنوان دیدنی‌ترین جاذبه عصر تکنولوژی مطرح کرده از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری فرهنگی در عصر حاضر است.

رئیس گروه تبلیغات و بازاریابی گفت: یکی از دغدغه‌های جهان در هزاره سوم با توجه به افزایش جمعیت مسأله اشتغال سبز و پایدار است تا ضمن تأمین امنیت شغلی در راستای بهره‌وری پایدارگرا عمل کند.

نظریان خاطرنشان کرد: کارشناسان گردشگری اعتقاد دارند به ازای هر گردشگر ورودی 4 تا 10 شغل مستقیم در مقصد ایجاد می‌شود که با احتساب شغل‌های ایجادشده در بخش‌های تولیدی و خدماتی برای هر گردشگر این رقم به 15 تا 18 نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در ازای هر گردشگر می‌رسد.

وی ادامه داد: گفته می‌شود که برای ایجاد هر فرصت شغلی در بخش خدمات و صنعت نیازمند 12 تا 25 هزار دلار سرمایه‌گذاری است اما ایجاد شغل در صنعت گردشگری، به سرمایه‌گذاری بسیار کمتری نیاز دارد. درعین‌حال میزان اشتغال‌زایی در بخش جهانگردی 11.2 برابر سریع‌تر از سایر بخش‌ها عنوان‌شده است و بر این مبناها افزون بر کارکردهای فرهنگی و اجتماعی آن است که اقتصاددانان بهترین راه توسعه سریع و همه‌جانبه جوامع را ارتقاء این صنعت‌ معرفی می‌کنند.

نظریان یادآور شد: در این میان توریسم عشایری با توجه به قابلیت‌ها و جاذبه‌های یادشده، می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی کارآفرینانه مرتبط با گردشگری در میان عشایر به‌عنوان بخشی از بدنه جامعه در اختیار داشتن میزان نیروی کار قابل‌توجه، زمینه را برای پویایی این بخش، نیازمند توسعه همه‌جانبه و هماهنگ همه بخش‌های جامعه است.

انتهای پیاممنبع خبر : علمی و فناوری ایسنا

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.