افشای تعطیلی مکرر تولید "معمای شاه" و "سرزمین کهن" و بلاتکلی
یکشبه 2 اردیبهشت 1397

توضیحات مرکز اومرنمایشی سیما؛

افشای تعطیلی مکرر تولید "معمای شاه" و "سرزمین کهن" و بلاتکلیفی "موسی(ع)"

افشای تعطیلی مکرر تولید"معمای شاه" و"سرزمین کهن" و بلاتکلیفی"موسی(ع)"
کد خبر: 176983/ کدخبرنگار : 24/ تاریخ انتشار: 1395/02/14 ساعت: 10:36 AM


مرکز امور نمایشی سیما با ارائه توضیحاتی به ادعاهای مطرح شده توسط مدیر سابق مجموعه های الف ویژه معاونت سیما پاسخ داد.به گزارش سرویس فرهنگ وهنر  صبح قزوین،مرکز امور نمایشی سیما با ارائه توضیحاتی به ادعاهای مطرح شده توسط مدیر سابق مجموعه های الف ویژه معاونت سیما پاسخ داد. 

پیرو گفت‌وگوی آقای تاجبخش فنائیان مدیر پیشینِ مجموعه‌های «الف ویژه‌ی معاونت سیما» با خبرگزاری‌ها و اعلام نگرانی از وضعیت مجموعه‌سازی در سازمان  صدا و سیما، روابط عمومی مرکز امور نمایش سیما توضیحات زیر را برای تنویر افکارعمومی منتشر کرده است. این روابط عمومی  با اشاره به تأسیس و راه اندازی مرکز امور نمایش سیما در دوره‌ی جدید فعالیت های رسانه ملی، تاکید کرد: این مرکز مطابق با رهنمودهای ریاست محترم سازمان، همواره تلاش کرده است تا به کاستی‌های به ارث رسیده از مدیریت قبل پرداخته نشود و تمامِ تلاش‌ها معطوف به بالا بردنِ سطحِ کیفی آثار نمایشی باشد؛ اما نکات غیر کارشناسی منتشر شده باعثِ ارایه‌ی توضیحات زیر شده است.

آقای فنائیان که در معاونت سابق سیما، دبیرخانه‌ی شورای نمایشی سیما و مدیریت اداره کل الف‌های ویژه سیما را برعهده داشتند به خوبی می‌دانند مجموعه سازی و روند آن، امری دفعی و ناگهانی نیست و اثراتِ سیاستگذاری‌ها در حوزه‌ی مجموعه‌سازی، حداقل تا چند سال پس از تغییرِ مدیران، گریبان‌گیرِ مدیران بعدی خواهد بود. ایشان می‌توانند شهادت بدهند، فرآیندِ زمانی تولید و تحققِ یک مجموعه‌ی معمولی از طرح تا پخش، حداقل یک و نیم تا دو سال و این مساله برای مجموعه‌های «الف ویژه» چیزی حدود 5 تا 10 سال است؛  لذا شایسته است ایشان که از افرادِ موثر در معاونت سیمای قبل در شکل دهی و طراحی برنامه‌های نمایشی بوده اند، پاسخگوی سیاستگذاری‌های غلط و کم کاری آن روزها باشند و بدانند که امروز، تمام مدیران و کارشناسان و هنرمندان، درگیر همان معضلاتی هستند که ایشان و برخی از همکاران‌شان فراهم آوردند. ما از انتشارِ کارنامه‌ی درخشانی که ایشان بر آن اصرار می‌ورزند، استقبال می‌کنیم.

در چند سال گذشته و توسط مجموعه‌ی معاونت سابق سیما، بارها درباره‌ی بیش از 30 مجموعه‌ی «الف ویژه» با محورها و مناسبت‌های گوناگون سخن گفته و حتی در این‌باره کتابی هم به زیور طبع آراسته شده است. با تغییرِ مدیریت و ایجادِ مرکز امور نمایش سیما، تلاش بر آن بوده تا آثار نمایشی سیما و تصمیم‌های پیشین، بدون وقفه تداوم یابند و عواملِ مجموعه‌های آماده، به کار خود ادامه دهند؛ اما بررسی‌ها نشان داده که عموم آثار ذکر  شده (کتابِ مذکور) در حدِّ اسم هستند؛ مانند مجموعه‌های شهید تهرانی مقدم، شهید مطهری، امام خمینی(ره)، حضرت ابراهیم(ع) و....

همچنین شماری از این آثار در طرحِ ابتدایی‌شان متوقف بوده‌اند؛ همانند مجموعه‌های شهید باکری،شهید متوسلیان ،شهید چمران و... برخی آثار از سال 89 تا 93 گامی جلوتر نرفته‌اند و همان طرحِ دهه‌ی گذشته هستند؛ همانند مجموعه‌ی سلمان فارسی. همچنین معدودِ فیلمنامه‌های آماده، موردِ بررسی و تعیین تکلیفِ نهایی واقع نشده‌اند؛ همانند مجموعه‌‌ی حضرت موسی(ع).

همواره تولیدِ مجموعه‌های «الف ویژه» در طول سال‌های فعالیت ایشان با چالش‌های جدی مواجه بوده است. مجموعه‌ی «سرزمین کهن» وضعیتی  بلاتکلیف داشته و تولیدِ فازسوم این اثر در هاله‌ای از ابهام بوده است. مجموعه‌ی «معمای شاه» که تنها پرو‌ژه‌ی "الف ویژه" راه‌اندازی شده در دوره‌ی مدیریت ایشان است از نظر تعداد قسمت‌ها، زمان‌بندی تولید، بودجه و فیلمنامه با چالش‌های اساسی مواجه بوده و بی تصمیمی درباره‌ی این پروژه، عملا آن را به سمت تعطیلی‌های مکرر سوق ‌داده است. 

جناب آقای تاجبخش فنائیان عنوان داشته‌اند «تمام پروژه‌های الف ویژه ی صدا و سیما به حالت تعلیق درآمده اند.» شایسته‌تر بود که گفته می‌شد "تمام پروژه‌های الف ویژه‌ی صدا و سیما در حالت تعلیق قرارداشت!" نشانه‌ی این تعلیق هم این است که هیچ مجموعه‌ی «الف ویژه»ای در چهارسال مدیریت سابق، راه‌اندازی نشد و کارگردان‌های صاحب سبکِ در حوزه‌ی «الف ویژه» به کارهای دیگر مشغول شدندو یا از ادامه‌ی کارشان انصراف دادند؛ همانند بانیانِ مجموعه‌ی شهید باکری. نمونه‌ی دیگر وضعیتِ تولیدِ پروژه‌ی زنده‌یاد "فرج‌الله سلحشور" بود که همواره درباره‌ی ساخته شدن یا نشدن کارشان بلاتکلیفی حاکم بود.

شایان ذکر است که در میانِ اسامیِ مجموعه‌های «الف ویژه»ی ذکر شده، مواردی دیده می‌شود که حدود 10 میلیارد ریال برای پیش تولیدشان هزینه شده؛ اما هنوز پروژه به طرح نهایی (نه فیلمنامه‌ی نهایی) نرسیده است.

مرکز امور نمایش سیما با توجه به محدودیتِ بودجه و نیروی انسانی در زمینه‌ی ساخت و تولیدِ مجموعه‌های«الف ویژه»، تلاش داشته تا نخست با بررسی شرایطِ موجود و سپس  اولویت‌های سازمان از اتلاف وقت، بودجه و انرژی پرهیز نماید و سالانه، دو مجموعه‌ی «الف ویژه» را به مرحله‌ی تولید برساند. تاکنون از میان 8 طرح موجود، 3 طرح پس از بررسی به دلایلِ کیفیتِ متون از دستور کار خارج شده‌اند. همچنین متن مجموعه‌ی "حضرت موسی (ع)" در مرحله‌ی کارشناسی مذهبی است. نگارشِ مجموعه‌ی «سلمان فارسی»  پس از بررسی‌های فراوان و تعیین خط مشی‌ها و سیاست‌ها، آماده‌ی نگارش است و به زودی کارشان را آغاز خواهند کرد. مرحله‌ی سوم مجموعه‌ی «سرزمین کهن» با رفعِ مشکلات و مصایبِ موجود در متونِ مجموعه‌ی «سرزمین کهن»  وارد مرحله‌ی تصویربرداری شده و مجموعه‌ی «معمای شاه» نیز  در حال  ضبط سکانس‌های باقی‌مانده است.

امید داریم که جناب فنائیان که در این یک‌ سال، هفته‌ای یک‌بار پی‌گیرِ تصویبِ دو متنِ ارسالی‌شان از سیماست، نیمی از انرژی خود را صرفِ اصلاح معایبِ طرح‌های ارسالی‌شان نمایند تا در نهایت شاهد کاری متوسط از ایشان نباشیم. نامبرده تا کنون 2 مجموعه‌ی تلویزیونی برای صدا و سیما کار کرده‌اند که مطابقِ آمارهای موجود، آثارشان به رغمِ هزینه‌ی زیادِ تولید در کمترین حدِّ جذبّ مخاطب قرار گرفتند.

علاوه بر موارد ذکر شده، گفتنی است که جناب آقای فناییان، دبیری شورای تله‌تئاتر سیما را برعهده داشتند و در دوره‌ی مدیریت ایشان بود که وضعیت تله‌تئاتر به محاق فرو رفت و تولیدات تله‌تئاتر به طور کامل متوقف شد.

انتهای پیام/1404منبع خبر : تسنیم

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.