تصمیمات پوپولیستی را می‌توان در نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها
دو شنبه 30 مهر 1397

تصمیمات پوپولیستی را می‌توان در نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها دید

تصمیمات پوپولیستی را می‌توان در نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها دید
کد خبر: 16496/ کدخبرنگار : 4/ تاریخ انتشار: 2013-12-01 14:47:46


رئیس مجلس گفت: جراحی‌های اقتصادی که قطعا به نفع ملت‌ و کشور است، وقتی در کشمکش سیاست داخلی گرفتار می‌شود کسی شجاعت برای اقدام ندارد. اینگونه اصلاحات با افکار پوپولیستی اتفاق نمی‌افتد.به گزارش صبح قزوين، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی امروز مجلس گفت: اگر بودجه جاری کشور تا این حد متورم نبود، آیا کشورهای زیاده‌خواه غربی می‌توانستند تا این حد گردن کلفتی نسبت به مسئله هسته‌ای ایران داشته باشند و با ابزار تحریم حرف زور بزنند؟ وی افزود:‌ همه دولت‌ها در ادوار مختلف پس از انقلاب از کوچک کردن دولت و کاهش هزینه جاری سخن گفتند.
سؤال اینجاست کدام موفق شدند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز متاسفانه درآمد کل کشور برابر هزینه جاری ادارات شده است و چیزی برای عمران کشور باقی نمانده است تا مردم از آن منتفع شوند.
چرا این وضع وجود دارد.
ریشه آن این است که دولت‌ها و مجالس همگی با رای مردم سر کار می‌آیند و  این نوع جراحی‌های اقتصادی که قطعا به نفع ملت‌ و کشور است، وقتی در کشمکش سیاست داخلی گرفتار می‌شود کسی شجاعت برای اقدام ندارد.
لاریجانی ادامه داد: اینگونه اصلاحات با افکار پوپولیستی اتفاق نمی‌افتد افکار پوپولیستی نوعی عوام‌زدگی است نه مردمی بودن و نه رعایت مصالح کشور که نمونه این گونه تصمیمات را در نحوه اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها می‌توان دید که به جای ایجاد مجال جهت توسعه و عمران کشور، عملا هزینه جاری کشور به میزان حداقل 27 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
وی افزود: سالهاست که سیاست اصل 44 ابلاغ شده و قانون آن به تصویب رسیده آیا واقعا امروز صنعت و اقتصاد کشور در دست ملت است یا سایه بخش‌های دولتی و شبه دولتی همچنان اقتصاد را به بیماری مزمن کم بهرگی مبتلا کرده است.
رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: اکثر پروژه‌های عمرانی کشور از سنخ پروژه‌های ذیل اصل 44 است که باید به بخش خصوصی واگذار شود.
لاریجانی ادامه داد: در شرایط فعلی که بر حسب گزارش رئیس‌جمهور، حدود 400 هزار میلیارد بودجه عمرانی در دست اجرا داریم و از طرف دیگر حداکثر 20 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی می‌توانیم برای سال آینده در نظر بگیریم، تصمیم بگیریم این پروژه‌ها را به مردم واگذار کنیم نه اینکه این ثروت را معطل نگاه داریم و بعد از سال‌ها تاخیر اگر ساخته شود، تازه باید طبق اصل 44 آنها را واگذار کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان اظهار داشت: در آستانه بودجه سال آینده قرار داریم و شما قدرت تغییر شرایط را بر این اساس دارید.
لاریجانی تصریح کرد: در همین بحث هسته‌ای ملاحظه کنید تشکیلات سازمان ملل چه آژانس و چه شورای امنیت که با کمک‌های مالی کشورها منجمله ایران اداره می‌شود، تصمیم به تحریم ایران و این همه فشار بر ایران گرفته‌اند.
وی افزود: سازمان‌های بین‌المللی در این مدت چه مشکلی را از کشورهای اسلامی حل کردند، به عنوان مثال مشکل مردم فلسطین در سازمان ملل حل شد یا سازمان ملل از اشغال عراق و افغانستان جلوگیری کرد یا در مسئله جنگ 33 روزه 22 روزه و 8 روزه علیه مردم لبنان و فلسطین اقدامی توسط سازمان ملل انجام شد.
رئیس قوه مقننه اظهار داشت:‌ امروزه پس از 100 سال حدس مدرس در مورد سازمان‌های بین‌المللی به واقعیت پیوست و سازمان ملل متحد امروزه به سازمان ایالات متحده بیشتر شباهت یافته است.
لاریجانی در ادامه سخنان خود، با گرامیداشت روز مجلس و تسلیت به مناسبت شهادت شهید مدرس اضافه کرد: مدرس همانگونه که امام (ره) فرمود ستاره درخشان بر تارک کشور بود و امام اینگونه در مورد وی می‌فرماید شهید بزرگ ما مرحوم مدرس که القاب برای او کوتاه و کوچک است، ستاره‌های درخشانی بود که بر تارک کشوری که از ظلم و جور رضاشاهی می‌نمود و تا کسی آن زمان را درک نکرده باشد ارزش این شخصیت عالی مقام را نمی‌تواند درک کند.
ملت ما مرهون خدمات و فداکاری‌های اوست و اینک که با سربلندی از بین ما رفته، بر ماست که ابعاد روحی و بینش سیاسی و اعتقادی او را هر چه بهتر بشناسیم و بشناسانیم.
وی افزود: مدرس در دوره دوم مجلس شورای ملی در سال 1327 هجری قمری به عنوان مجتهد مسلم و یکی از علمای طراز اول مملکت از طرف مراجع نجف اشرف نامزد شد و پس از انتخاب برای نظارت در امور شرعی و قوانینی که مجلس می‌گذراند از اصفهان به تهران می‌آید و به عنوان نماینده مجلس وارد میدان سیاست می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در تمام دوره دوم مجلس نقش او بی‌بدیل بود البته نقش مدرس در مجالس بعدی تا مجلس ششم به دلیل فضای متغیر سیاسی اجتماعی کشور در هر یک به نحوی ظاهر شد اما در تمام این دوره‌ها که رهبری اکثریت را بر عهده داشت چه رهبری اقلیت یک ویژگی ممتاز در شخصیت او همه را تحت تاثیر قرار می‌داد این بود تفکر عمیق اسلامی و فضل و کمال معنوی او بود.
لاریجانی اضافه کرد: تفکر و فضائل مدرس متاثر از سوابق تحصیلی وی چه در مکتب اصفهان و چه در مکتب فقهی نجف بوده است.
او جامعیت معقول و منقول را پیدا کرد.
در 13 سال تحصیل در اصفهان فرصت یافت تا در علوم معقول و منقول از محضر میرزاجهانگیرخان قشقایی و آخوند ملا محمد کاشانی حکیم مشهور و میرزاعبدالعلی هرندی استفاده کند و در نجف اشرف عمدتا از محضر دو مرجع بزرگ مرحوم آخوند خراسانی و آقاسیدکاظم یزدی به مدت 7 سال بهره برد و از آنها اجازه اجتهاد گرفت.
وی افزود: این تعالیم دینی و معنوی آنهم از چنین شخصیت‌های بزرگی او را حامل نگاهی نافذ به دین کرد و به او قدرت رهبری و تاثیرگذاری بر موافق و مخالف بخشید به طوری که شرایط مجلس با حضور او به طور ملموس دچار تغییر می‌شد.
امام (ره) فرمود من زمانی که جوان بودم برای تماشا به مجلس رفتم.
مجلس آنوقت تا زمانی که مدرس نبود مثل این بود که گویا چیزی در آن نیست مثل این بود که محتوا نداشته باشد.
مدرس با آن عبای نازک و با آن قبای کرباسی وقتی وارد می‌شد مجلس به معنای واقعی کلمه، مجلس می‌شد.
طرح‌هایی که در مجلس ارائه می‌شد و طرحی که برای آن مخالفی بود مدرس مخالفت می‌کرد و مطلب را می‌ ماساند.
رئیس قوه مقننه اظهار داشت: مرحوم ملک‌الشعرای بهار در مقاله سخن بلیغی در مورد مدرس دارد و می‌گوید ما رجال اصلاح‌طلب و شجاع و فداکار همچون امیرکبیر، سید جمال، امین‌الدوله، سیدعبدالله بهبهانی و سید محمد طباطبایی بسیار داشته‌ایم که هر یک از این بزرگان شخصیت‌های برگزیده و تاریخی هستند اما مدرس از حیث تمامی چیز دیگری بود و در مدرس جنبه فنی،صنعتی و هنری بود که امور را ممتاز می‌کرد و علاوه بر آنکه از جنبه علمی و تقدس و پاکدامنی و هوش و فکر نیز دست کمی از هیچ کس نداشت و سرآمد همه این خصال سادگی بساطت و شهامت آن مرحوم بود.
مهمتر از همه خودگذشتگی و فداکاری او بود که در احدی دیده نمی‌شد.
لاریجانی خاطرنشان کرد: مدرس به تمام معنای کلمه فقیر بود آن فقری که باعث فخر پیامبر ما (ص) بود همان فقری که عین بی‌نیازی و توانگری و عظمت او بود.
مدرس پاک و راست و شجاع بود.
 وی افزود: ‌این خصوصیات برجسته در مدرس به نحوی بود که حتی دشمنان او در داخل و خارج تحت تاثیر او قرار می‌گرفتند.
 رئیس قوه مقننه اظهار داشت: میل اسپو مستشار آمریکایی که در ایران در سال 1331 در کتاب خود می‌نویسد مشخص‌ترین چهره و رهبر روحانیون در مجلس مدرس است.
شهرت مدرس بیشتر در این است که برای پول ارزشی قائل نیست.
او در خانه‌ ساده‌ای زندگی می‌کند که جز یک قالیچه و تعدادی کتاب چیز دیگری در آن وجود ندارد.
لباس روحانیون را می‌پوشد و مردی است فاضل.
در ملاقات با او محال است که کسی تحت تاثیر سادگی و هوش و قدرت رهبری او قرار نگیرد.
 لاریجانی خاطرنشان کرد: میرزاده عشقی در ابتدای مجلس چهارم از مخالفین سرسخت مدرس بود و حتی شعر علیه مدرس سرود.
اما تحت تاثیر شخصیت مدرس قرار گرفت و متوجه اشتباهش شد و در جرگه همراهان سید قرار گرفت.
البته در دوره مجلس پنجم که ترورهایی توسط رضاخان به راه افتاده بود میرزاده عشقی هم ترور شد.
 وی افزود: مدرس شخصیت مولدی بود، چه در عرصه علمی و در مدرسه سپهسالار (شهید مطهری فعلی) درس مستمری داشت و چه در حوزه سیاست که عنصر فعال و طراح بود و در سخت ‌ترین شرایط با حضور خود حرکت‌های تاریخ‌ساز به وجود می‌آورد نظیر حرکتی که در مقابل اولتیماتوم قشون روس در مجلس و کشور به وجود آورد یا در مخالفت با جمهوری رضاخانی و چه در فعالیت‌های تقنینی مجلس که در تبیین قوانین مادر نظیر قانون مدنی نقش جدی داشت.
 رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حرکت تقنینی مجلس مدرس می‌گوید من که می‌بینید در مسائل مالی چقدر دقیق هستم و از دیناری هم نمی‌گذرم ولی پیشنهاد می‌کنم چون امروز در ایران شخصی از مشیرالدوله پیرنیا در زمینه مسائل حقوقی قوی‌تر نداریم، پیشنهاد می‌کنم مجلس هر چقدر که پیرنیا می‌خواهد به وی بپردازد تا او یک دوره قانون برای کشور تهیه کند که این دقت نظر مدرس را در یک صد سال پیش نشان می‌دهد که تدوین قانون جامع و دقیق احتیاج به کار کارشناسی دارد که باید توسط افراد کاردان صورت گیرد و نتیجه آن جهت تصویب در مسیر مجلس قرار داده شود.
 لاریجانی اضافه کرد: بنده در تجربه‌ای که در این چند سال در مجلس حاصل کردم نگاه مرحوم مدرس را عمیقا باور دارم و معتقدم برای تعمیق مردم سالاری در کشور و تقویت مجلس و بهبود شرایط کشور ضروری است مؤسساتی صاحب فکر و تجربه از افراد متخصص را رسمیت بخشیم تا کمیسیون‌های مختلف برای تدوین طرح‌ها از این ظرفیت‌ها استفاده کند و نتیجه کار آنها در مسیر کار کمیسیون و تصویب مجلس قرار گیرد و این کار نباید صرفا متکی بر مرکز پژوهش‌های مجلس باشد گرچه این مرکز خدمات ارزشمندی را داشته و از کارشناسان زبده‌ای برخوردار است.
وی افزود: بر این اساس است که مدرس می‌گوید نمایندگان باید در رای دادن به قوانین بسیار هوشیار و دقیق باشند چون این قوانین با سرنوشت یک مملکت و یک ملت بازی می‌کند و ادامه می‌دهد این طریق وضع قانون مملکت نیست باید در اطراف آن تامل کرد و بی‌دلیل رای نداد.
لذا می‌گوید من عقیده‌ام این است که مجلس شورا، مجلس انس نیست در مجلس شورای ملی تمام عقاید و مطالب باید گفته شود و حلاجی شده و حل شود.
 رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مدرس نگاه خاصی در توسعه کشور داشت او استقلال علمی و فنی و اقتصادی کشور را اصل قرار داده بود.
مدرس در جلسه 56 مجلس سوم می‌گوید امروز که برنامه هیئت دولت را آوردند بنده دو اصل را تصدیق کردم یکی اینکه مخارج مملکت حتما باید از داخل مملکت تهیه شود و یکی اینکه جلوی مخارج زائد گرفته شود.
جالب است که مدرس به شدت مخالف خرج‌تراشی در هزینه‌های جاری مخصوصا اگر این ازدیاد مخارج به وابستگی کشور منجر شود.
 لاریجانی ادامه داد: وقتی بودجه عدلیه در مجلس سوم مطرح شد مدرس که به مسائل مالی خیلی حساس بود، گفت باید تزیید عوائد کنیم و مخارج را کم کنیم و در صورتی که مداخل داشته باشیم دست به اصلاحات بزنیم و به نمایندگانی که می‌خواهند بودجه علیه را تصویب کنند، می‌گوید باید بدانیم مالیه مملکت چقدر است.
چقدر می‌توانیم خرجش را معین کنیم و شاید بنده این طور حل کرده باشم که همین خرج که فعلا در مرکز عدلیه است، کم باشد ولی اگر پول نداشته باشیم و محتاج پول شویم و لازم شود از بعضی ممرها که مایل نیستیم از آنها تحصیل کنیم، تهیه کنیم که «مقصودش استخراج خارجی است» همین تشکیلات، تشکیلات مرکزی عدلیه را هم کسر خواهیم کرد و شاید هم تعطیلش کنیم.
وی افزود: چون نکته مهم بقای کشور و استقلال کشور است.
تمام این ادارات و داوئر در خدمت استقلال کشورند.
اگر قرار باشد استقلال کشور خدشه‌دار شود بهتر است این ادارات هم وجود نداشته باشد.
   لاریجانی افزود: تصور نشود که مرحوم مدرس به توسعه نگاه تنگ‌نظرانه‌ای داشت.
به عکس در زمان وی کمتر کسی نگاه عمیق توسعه‌ای مدرس را درک می‌کرد اما در توسعه واقعی نه خرج‌تراشی.
توسعه‌ای که منجر به بی‌نیازی کشور شود نه وابستگی به دیگران.
مدرس در سال 1306 گفت باید صنعت هواپیماسازی در کشور داشته باشیم چقدر نگاه بلند است هنوز بعد از یک صد سال ما در کشور این صنعت را به معنای درست نداریم.
 رئیس قوه مقننه اظهار کرد: مدرس در جای دیگر می‌گوید امروز احتیاج به اقتصادیات و توسعه زندگانی از برای عموم فوق‌العاده است و این در واقع از اهم امور است یعنی اگر دولت بخواهد شب و روز کار کند باید در این حوزه فعالیت داشته باشد.
اما راه آن را تکیه بر اقتصاد درونی و بالا بردن توان ملی اقتصادی کشور می‌داند.
 لاریچانی ادامه داد: مدرس در مورد تربیت نیروی متخصص در نطق خود اینگونه می‌گوید که 10 نفر محصل بروند خارج برای اینکه متخصص شوند عقیده بنده این است که 10 تا کم است 100 تا هم کم است ما متخصص زیاد می‌خواهیم اما باید دانست از اینکه 20 نفر را دولت برای تحصیل به خارج بفرستد متخصص پیدا نمی‌شود.
در دوره‌های گذشته در همین مجلس متجاوز از 200-300 نفر به خارج فرستاده شدند در صورتی که متخصص درجه اول که سهل است متخصص درجه دوم و سوم هم گیرمان نیامد.
باید راهی دیگر جست و آن این است که باید بگردیم و ببینیم آن ایرانی که یک بهره از این علم دارد به علم او ترتیب اثر دهیم تا ایجاد متخصص شود.
 وی افزود:‌ مدرس در جای دیگر می‌گوید می‌ترسم به زودی گوشت و پنیر از خارج وارد کنیم نگرانی کشاورزی کشور هستیم اما مدرس راه استقلال اقتصادی، تکیه اقتصاد ملی بر مردم در داخل می‌داند تکیه بر ملت نه دولت ملیت تجربیات ما نشان می‌دهد که دولت نه ملاک خوبی است نه تاجر خوب و نه مدیر حمل و نقل خوب و هر چه به این کارها دست بزند موجبات خسارت و ضرر دولت است.
قطعا اگر من یا دیگری صاحب ملکی باشیم که در دست دولت صد خروار عایدی دارد در دست ما 150 عایدی خواهد داشت و همین برای مملکت مفید است.
 زئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مرحوم مدرس در سیاست خارجی شخصیتی استقلال‌طلب و واقع‌بین بود که عزت اسلام را جستجو می‌کرد.
مدرس در مجلس ششم گفت ایرانی مسلمان باید مسلمان ایرانی باشد.
دشمن دیانت ما دشمن استقلال ماست.
عظمت ما در دنیا به قانون اسلام است و بدانیم که این قانون است که ما را نگاه می‌دارد.
وای بر ما اگر روزی نسبت به این قانون بی‌اعتنا شویم.
آنروز نه مملکت برایمان می‌ماند و نه شرافت.
 لاریجانی خاطرنشان کرد: مدرس سرافرازی کشور را در استقلال می‌دانست و استقلال کشور را در پناه دیانت اسلام قابل تحقق می‌پنداشت و این امر در تجربه تاریخی این یک صد سال بر ما اثبات شده است.
چه در ایران و چه در سایر کشورها و به تعبیر شهید مطهری توفیق نهضت‌های کشورهای اسلامی در پناه اسلام محقق می‌شود.
 وی افزود: در سال 1333 هجری قمری که روس‌ها تا منجیل پیش آمدند و به سمت قزوین حرکت کردند به دولت صمصام‌السلطنه اولتیماتوم دادند که دولت ایران باید هزینه نگهداری مناطق اشغالی را قبول و به دولت تزار بپردازد و اگر نپذیرند پایتخت را اشغال نظامی می‌کند و 48 ساعت هم وقت دادند.
احمدشاه تصمیم گرفت تا به اصفهان برود.
کابینه هم از مجلس اختیار تام خواست که تسلیم خواست دولت روسیه شود.
پس از تشکیل محلس مدرس در میان بهت و حیرت حاضران از جا برخواست و گفت آقایان اگر مشیت امور به این قرار گرفته باشد که آزادی و استقلال ما به زور از ما سلب شود سزاوار نیست که ما به دست خودمان آن را امضا کنیم.
آنگاه با فریاد می‌گوید نه ما هرگز تسلیم نمی‌شویم.
ما مقاومت می‌کنیم و از این تهدیدها نمی‌هراسیم.
کابینه صمصام ساقط و کابینه بعدی اولتیماتوم روسیه را مردود اعلام می‌کند.
 لاریجانی اضافه کرد: پس از به سلطنت رسیدن رضا خان مدرس به وی گفت که به انگلیسی‌ها بگو نه.
ما از تو حمایت می‌کنیم.
رضا خان گفت نمی‌توانم چرا که تعهد داده‌ام.
اگر بگویم نه پیش‌خدمت من که چای می‌آور به من سم خواهد چشاند.
مدرس به وی گفت در آن شرایط اگر بمیری هم باز رضاخانی.
مدرس معتقد بود استقلال و پیشرفت کشور در گرو حضور دیانت در سیاست است و در غیر این صورت تضمینی وجود ندارد.
 وی افزود: مدرس عنوان کرد که ممالک اسلامی سیاست و دیانت را از هم جدا کردند ولی ممالک دیگر سیاست‌شان عین دیانت‌شان یا جزء آن است و در ممالک اسلامی افراد متدین از سیاستمداران و صاحبان منصب دوری می‌کنند.
این حرف مبنایی مدرس بود که قوام استقلال و توسعه‌ای کشور را در مشروطه به این معنا یکی دانستن دیانت و سیاست می‌دانست و معتقد بود استبداد و مشروطه با هم مناسبت ندارند که بگوییم این بهتر است یا آن.
بلکه تباین است.
 رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مدرس در ارتباط با سیاست خارجی معتقد بود که باید توازن عدمی را نسبت به همه مراعات کرد و نه توازن وجودی و معتقد بود اگر اتفاقی بیفتد عموم مسلمین باید برای دفاع آماده باشند و در این صورت جهاد هم می‌تواند بکند.
و اگر کسی به ما حمله کند همان قسم که بر هر مکلفی نماز واجب است واجب هم هست که دفاع کند.
 لاریجانی اضافه کرد: مدرس معتقد بود سیاست ما ایرانی‌ها باید به گونه‌ای باشد که زندگی کنیم اما صیاد ما را صید نکند و نیز سیاست خارجی ما مبتنی بر همگرایی همه جانبه باشد و با همه کشورهای صاحب توان علمی به تبادل فرهنگی، علمی و فنی بپردازیم.
 وی افزود: ایران نباید به سازمان ملل و سایر تشکل‌های بین‌المللی با حسن ظن برخورد کند.
مدرس می‌گوید گرچه من حسن ظنی نسبت به جامعه ملل ندارم اما تنها نمی‌توانم استقامت کنم که عضویت در سازمان ملل را بر هم زنید اما می‌گویم من می‌میرم و شما می‌مانید.
من حسن ظنی به جامعه ملل نسبت به خودمان ندارم اما کی نتیجه بدهد بعد معلوم خواهد شد.
این حدس است حدس آخوندی.
 رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوشته عارفانه مدرس در محبس اظهار داشت: مدرس در این نوشته آورده است انشاءالله تعالی با حال اختیار کامل از اعمال و افکار و از کار و افعال قبل از دار فانی به مقام رضا و تسلیم و امتثال امر موت قبل از انت موتو خود را برسانم و با این حال امیدوارم که به مقام شهادت فی سبیل‌الله  که سال‌ها متمادی از خداوند مسئلت کردم موفق شوم.
 لاریجانی اضافه کرد:‌ در آغاز سلطنت رضا شاه دو مجسمه نیمرخ وی در میدان سپه به هم چسبانده شد و رضاشاه برای رونمایی از آن در محل حاضر شد.
رو به مدرس کرد و گفت چگونه است مدرس نیز با لهجه اصفهانی خود گفت خوب است اما مانند خود شما دو روست.
منبع: فارس

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.